Ohledně odebrání pravomoci prezidentovi stále není jasno. Situace se musí řešit, ale nesmí se Zemana osobnostně dotknout, říká sociolog

Prezident Miloš Zeman je nemocný
Prezident Miloš Zeman je nemocný
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2021

V pondělí předseda Senátu Miloš Vystrčil (61) s odvoláním na Ústřední vojenskou nemocnici oznámil, že prezident Miloš Zeman (77) v současné době není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a možnost jeho návratu v nejbližších týdnech je málo pravděpodobná. Zatím není jasné, zda a kdy budou Senát a Sněmovna hlasovat o aktivaci článku 66 ústavy, podle sociologa je ale na místě opatrnost. "Ať se udělá jakýkoliv krok, tak musí situaci na jedné straně řešit, ale na druhé straně se prezidenta nesmí osobnostně dotknout," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

Situace ohledně zdravotního stavu prezidenta nenechává český národ chladným. Po tiskových konferencích pořádaných Ivanou Zemanovou a Vratislavem Mynářem, ze kterých se lidé nic nového nedozvěděli, přišla v pondělí tisková konference svolaná Milošem Vystrčilem, která situaci více objasnila. V úterý se s předsedou Senátu sešli lídři všech parlamentních stran, ani tato schůzka ovšem neodpověděla na otázku, zda a kdy se bude hlasovat o aktivaci článku 66 ústavy.

Před případným hlasováním si účastníci jednání vyžádají další zprávu z Ústřední vojenské nemocnice, o kterou by měl požádat opět Vystrčil. Z většiny se shodli na tom, že pokud se zdravotní stav prezidenta nezlepší, budou hlasovat pro aktivaci. Ať se bude dít cokoliv, podle sociologa je nejdůležitější, aby politici přinesli řešení situace, které Miloše Zemana jako osobnost neshodí.

"Je podstatné, jak se zachová politická scéna tak, aby situaci vyřešila, ale aby současně Zemanovi, který je nemocný a je v nemocnici, udržela nějakou integritu jako personě, kterou sice lidé nemusí mít rádi, ale přeci jen velký počet z nich jí dal hlas. Sice není schopen fungovat jako prezident, ale pořád je to někdo, kdo si nese autoritu přímé volby, která byla v jeho případě doopravdy značná. Tohle je možná veliký oříšek pro politiky, kteří situaci řeší, protože oni ji vyřešit musí a je zjevné, že bez něj. Na druhé straně tím, že ve volbách velké množství hlasů propadlo, tak si nemohou dovolit, aby podráždili voliče ještě prezidentem," řekl pro ŽivotvČesku.cz Vojtěch Bednář.

Odborník popsal, na co si politici musí dávat pozor. "Faktem je, že Miloš Zeman je starý a nemocný muž, který není zdravotně schopný vykonávat svůj úřad, což Ústřední vojenská nemocnice poměrně jasným způsobem řekla. Problém je v tom, že někteří politici ho nemají rádi a mají tendenci k téhle situaci přistupovat způsobem, který by mohl být chápán jako ponižující. To je problém, to dělat nemůžou, protože se dá očekávat, že ne úplně malé množství lidí, kteří Zemana volili, byli ti samí, jejichž hlasy propadly ve sněmovních volbách. Dnes jsou bez reprezentace a to je věc, která se musí zohlednit. Ať se udělá jakýkoliv krok, tak musí situaci na jedné straně řešit, ale na druhé straně se prezidenta nesmí osobnostně dotknout," dodal sociolog Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.