Ohnivé peklo od neděle devastuje Hřensko. Hasiči bojují o jeho další osud. Ohledně rizik promluvila konzultantka počasí Dagmar Honsová
Rozsáhlý požár, který od neděle sužuje národní park České Švýcarsko, likviduje na 300 hasičů ze 75 jednotek, včetně jednotky ze záchranného útvaru. Požáry v posledních dnech propukaly i na jiných místech, nebyly však tak intenzivní a dařilo se je krotit. "Na riziko požárů mají vliv teplota, sucho, vlhkost vzduchu a rychlost větru," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a popsala, jaké zásady musí lidé dodržovat, aby ke vzniku požárů nepřispívali.
Hasiči zatím nedokážou odhadnout, zda se požár v národním parku České Švýcarsko dál nešíří. Ohnisek je velké množství. Někam se hasiči nedostanou. Novinářům v Hřensku na Děčínsku to dnes dopoledne řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. V Mezné je podle něj zasaženo zhruba šest budov, hasiči tam požár dohašují.
Požár v národním parku nyní likviduje 300 hasičů, další čtyři týmy se zhruba 60 lidmi tam vyráží. Česko kvůli požáru požádalo Slovensko o půjčení hasicích vrtulníků, které nedávno pomáhaly hasit požáry ve Slovinsku, a poptává v dalších státech velkokapacitní letadla na hašení. Pomoc v podobě vrtulníku nabídlo Polsko.
"Každý rok se těšíme na teplé a suché počasí. Pokud ale trvá příliš dlouho, přináší nebezpečí vzniku požáru v přírodním prostředí – v lese, na louce nebo travních porostech. WMO upozorňuje na to, že změna klimatu a změna využívání půdy způsobí, že se počet celoročních lesních požárů zvýší do roku 2030 až o 14 %," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová, co přispělo k rozsáhlému požáru v Českém Švýcarsku.
Požárů v České republice propuklo víc, nicméně se je dařilo lépe krotit. Počasí posledních dní takovým událostem bohužel přímo nahrávalo. "Na riziko požárů mají vliv teplota, sucho, vlhkost vzduchu a rychlost větru. Lesy sice dokáží zpomalit nástup sucha, ale při intenzivním suchu se výrazně projeví i tam," popsala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jaké jsou pro požáry ideální podmínky.
Při vysokých teplotách a dlouhodobém suchu je důležité v přírodě dodržovat bezpečnostní zásady víc než kdy jindy. Ty nejdůležitější konzultantka počasí popsala. Především pak ta, která se týká parkování vozů, může být pro leckoho překvapivá.
"Nepohybovat se v přírodě s otevřeným ohněm, neškrtat, nekouřit, nepoužívat přenosné vařiče, nepouštět lampióny štěstí. Pozor na to, kde parkujete, suchá tráva může chytnout od rozžhaveného výfuku nebo katalyzátoru," poradila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, co je potřeba dodržovat, abychom nepřispívali ke vzniku požárů.
Leckdo si vzpomene na dětskou zábavu, kdy skrze lupu pálil hmyz. Za neškodnou činnost se to nikdy označit nedalo, ale vysvětluje to, proč je i volně pohozené sklo v přírodě potenciálním nebezpečím. I jedna sklenice může způsobit nevyčíslitelné škody.
"Velké nebezpečí vzniku požáru ale v přírodě také vzniká, pokud někde leží jen tak pohozená sklenice, třeba od okurek, plastová láhev nebo někoho poztrácené brýle. To vše může zafungovat jako čočka lupy a zažehnout oheň," dodala meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.