Okolí Zemana jde přes mrtvoly. Andrej Babiš udělá cokoliv, aby se stal prezidentem, říká novinář Jan Tuna

Hradní kancléř Vratislav Mynář a prezident Miloš Zeman
Hradní kancléř Vratislav Mynář a prezident Miloš Zeman
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 10. 2021

Povolební události v České republice sleduje také moderátor a novinář Jan Tuna (48), který je přesvědčen, že již před volbami byl nalinkován scénář, aby Česko dál zůstalo pod vlivem Ruska a Číny. Jan Tuna se také domnívá, že příštím prezidentem se bude chtít stát lídr hnutí ANO Andrej Babiš (67). "Andrej Babiš udělá cokoliv, aby se stal prezidentem, pevně věřím, že demokratické síly se znovu spojí a toto se nedopustí," uvedl Jan Tuna pro ŽivotvČesku.cz.

Pane Tuno, vy na sociálních sítích často glosujete politické události spojené s volbami nebo i se současným stavem prezidenta Miloše Zemana. Jak hodnotíte výsledek voleb a jaký očekáváte scénář na příští týdny?

Naprostá většina lidí v této zemi ukázala, kam má tato země směřovat. Je pro mě velmi dobrá zpráva, že většina národa chce směřovat demokratickou prozápadní cestou, nikoliv k Rusku a Číně, jak jsme byli několik let tlačeni. Zároveň je evidentní, že je tu naplánovaný scénář, aby se to jen tak neuskutečnilo a aby ti, co byli do teď u moci, se u moci udrželi co nejdéle, včetně lidí, kteří nebyli nikdy a nikým zvoleni. Tím myslím lidi kolem prezidenta Zemana, lidi bez prověrky, lidi s vazbami na Rusko a na Čínu. Ačkoliv volby dopadly jednoznačně, protože 108 mandátů je jasných, tak jsou činěné kroky, aby jen tak nedošlo k jmenování a pověření zástupce demokratických koalic sestavením vlády.

Podle vás tedy vítězové voleb čelí nějakému scénáři, který byl nalinkován již před volbami?

Scénář je jasný, ostatně v době, kdy ještě prezident Zeman byl při vědomí, tak řekl, že jmenuje předsedu vítězné strany, což bylo předpřipravavné pole k tomu, že ať dopadne Andrej Babiš jakkoliv, tak bude pověřen. Nyní to celé vidíme, narychlo naplánovaná schůzka v Lánech, převoz prezidenta a v úterý informace o tom, že pan prezident chtěl jmenovat Andreje Babiše. V této souvislosti zmíním, že bylo velmi důležité ukázat, v jakém stavu je pan prezident. Kdyby Hrad nelhal, tak by to nebylo nutné.

Intenzivně se začíná hovořit o tom, že Českou republiku budou čekat předčasné prezidentské volby. Kdo podle vás bude novým prezidentem?

To, co se nyní odehrává, je součástí dlouhodobě připraveného plánu, o kterém ví každý, kdo se v této zemi alespoň trošku zajímá o politiku. Po volbách, ať dopadnou jakkoliv, jmenovat premiérem Andreje Babiše, když nebude mít většinu ve Sněmovně, tak zdržovat. V minulých volbách jsme viděli opakované jmenování člověka, který nemá většinu, aby se využily všechny pokusy. Prodlužuje se to, to znamená, že Babiš je stále udržován v záři reflektorů a má velký prostor v médiích, takto to chtějí udržet do předčasných či řádných prezidentských voleb. Vzhledem k tomu, že o stavu prezidenta Zemana ví dnes každý, jen se tu tvrdilo, že je dehydrovaný, tak předčasné prezidentské volby jsou realitou, je možné, že nás čekají už v lednu. Bude se tedy prodlužovat setrvání Andreje Babiše v premiérském křesle a pak bude kandidovat na prezidenta. Já bych si klidně vsadil, že kandidovat bude, má i slušnou šanci. Ale myslím si, že většina národa ukázala, že ho nechce, že lidé nechtějí, aby trestně stíhaný člověk a agent komunistické StB byl premiérem. Doufám, že ty demokratické síly se opět spojí při prezidentské volbě a že Andrej Babiš prezidentem nebude. Udělá proto ale maximum a nalije do kampaně obrovské peníze. Pevně věřím, že demokratické síly to nedopustí. Zaznamenal jsem vyjádření předsedy ODS Petra Fialy, že upřednostňuje, aby demokratické síly postavily společného kandidáta. Parlamentní volby ukázaly, že když se demokratické síly spojí, tak jsou opravdu silné a nemusí to s touto zemí dopadnout špatně.

Jak by měly obě demokratické koalice v horizontu příštích týdnů podle vás postupovat? Je nutná trpělivost, nebo je čas na razantní kroky?

Určitě je na místě trpělivost a slušnost, ale být trpělivý neznamená, že sebou necháte orat. Je nutné vyřešit to, co se děje s prezidentem. Určití lidé kolem něj jdou přes mrtvoly. V případě, že se bude prodlužovat ten stav, kdy jsme přesvědčováni, že prezident je schopný vykonávat svou funkci, protože si objednal ovocné knedlíky, tak je opravdu nutné ve Sněmovně a Senátu řešit, že prezident není schopný zastávat úřad. Musím říct, že já nepřeji panu prezidentovi nic špatného, ale myslím si, že by měl funkci opustit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.