Reklama:

Olga Richterová vysvětlila, jak je potřeba vnímat, že ČR pomáhá Ukrajině i přes vlastní ekonomické problémy. Jsme v situaci, kdy máme jen dvě možnosti, říká

Olga Richterová
Olga Richterová
Foto: Se svolením Olgy Richterové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 5. 2022

Předpoklady ekonomů, že nejen válka na Ukrajině bude mít dopad na velkou část obyvatel České republiky, se začínají ukazovat jako pravdivé. V současnosti v zemi probíhá historicky největší pokles životní úrovně od roku 1993. Podle dat Českého statistického úřadu inflace v dubnu meziročně vzrostla na 14,2 procenta. Řada domácností situaci začíná pociťovat. I přes vlastní ekonomické obtíže ČR pomáhá válkou zdecimované Ukrajině, která se od 24. února brání ruské agresi. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila místopředsedkyni Sněmovny Olgu Richterovou (37), jak s ohledem na ekonomický stav ČR vnímá, že vláda nepřestává podporovat Ukrajinu.

Reklama:

Meziroční inflace v dubnu stoupla na 14,2 % z březnových 12,7 % a dostala se na nejvyšší úroveň od prosince 1993. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ekonomů inflace v dalších měsících dále poroste a pravděpodobně překoná i patnáctiprocentní hranici a na dvojciferných úrovních zůstane po zbytek roku.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (36) na začátku května v rámci setkání lídrů EU ve Varšavě uvedl, že Česko od začátku konfliktu na Ukrajině poskytlo zemi prezidenta Volodymyra Zelenského (44) humanitární pomoc ve výší 22 milionů eur. Během svého projevu pak přislíbil dalších 18 milionů eur, což byl jeden z nejvyšších darů. Ministr dále přiblížil aktuální pomoc, kterou Česko poskytuje přicházejícím ukrajinským běžencům.

Reklama:

"Česko přijalo od začátku konfliktu 300 tisíc uprchlíků, většinou ženy a děti, což představuje 3 procenta naší populace, jsme zemí deseti milionů obyvatel," uvedl na konferenci Jan Lipavský.

Redakce ŽivotvČesku.cz položila dotaz Olze Richterové, jak má běžný občan vnímat, že ČR poskytuje velkorysou pomoc Ukrajině, když ostatní země jsou v tomto ohledu méně aktivní a ČR má vlastní problémy, které je nutné vyřešit.

"Podstatné je si připomenout, že Rusko vpadlo na Ukrajinu, což nebylo žádné rozhodnutí Evropy, ale jen a jen Vladimira Putina. Jsme v situaci, kdy máme jen dvě možnosti, a to buď bojovat, jinými slovy pomáhat obránci, nebo riskovat, že ruské vojenské síly půjdou dál do Evropy. Proto podporuji Ukrajinu a jsem přesvědčena, že v tomto ohledu je potřeba, abychom nekoukali jen na peníze, ale dlouhodobou bezpečnost a také na to, co je správné, tedy pomáhat napadenému," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz politička ohledně pomoci České republiky, která Ukrajinu podporuje nejen finančně, humanitárně, ale i vojenskou technikou.

Původ aktuálně vysoké inflace v ČR ve srovnání i s dalšími zeměmi EU je podle ekonomů již ve vývoji ekonomiky před pandemií koronaviru, kdy byl napjatý trh práce v podobě nedostatku pracovních sil a rostoucích mezd. Současná vláda tak de facto pouze zdědila »radosti« vlády Andreje Babiše (67), se kterými se musí vypořádat, o čemž vypovídá to, že podle ekonomů následně k inflaci přispěla i uvolněná rozpočtová politika vlády během pandemie, díky které se do ekonomiky dostalo poměrně velké množství peněz. Dalším důvodem je pozdější a rychlejší nástup růstu cen energií ve srovnání s jinými státy. Vliv měl i vývoj na trhu nemovitostí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: