Olga Richterová z osobních důvodů už nestojí o ministerstvo po Janě Maláčové. Co bylo ve hře, později sdělím, uvedla

Olga Richterová
Olga Richterová
Foto: Se svolením Olgy Richterové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 10. 2021

S koncem voleb se začalo spekulovat, kdo z koalic SPOLU a PirSTAN, které ve Sněmovně mají potřebnou většinu mandátů, usedne do ministerských křesel, až dojde na očekávaný scénář, že Petr Fiala (57) se stane premiérem a jeho vláda dostane důvěru. V posledních dnech se hojně mluvilo o místopředsedkyni Pirátů Olze Richterové (36) v souvislosti s rezortem práce a sociálních věcí, na kterém by střídala Janu Maláčovou (40). Pro ŽivotvČesku.cz politička svěřila, že z osobních důvodů o něj nemá zájem.

Vznikající vláda Petra Fialy má před sebou obtížný úkol. Pět stran se musí sladit tak, aby dokázaly fungovat jako celek a nedocházelo k politickým hádkám. Kromě povolebního vyjednávání jsou ve hře i ministerská křesla. Jméno Olgy Richterové se skloňovalo nejvíce v souvislosti s rezortem dosluhující ministryně Jany Maláčové. Ovšem teď se ukazuje, že všechno bude v rámci rezortu jinak.

"Nic zatím není oficiálně schváleno. Ohledně MPSV ale z osobních důvodů v současné situaci o toto ministerstvo neusiluji. Ovšem za vše, čemu věřím, se budu nadále zasazovat naplno ve Sněmovně a prosazovat náš program. Více informací o jednáních a co a jaké resorty byly vůbec ve hře, později určitě ráda sdělím, nyní by to nebylo férové vůči vyjednávajícím partnerům, protože vše teprve probíhá," řekla pro ŽivotvČesku.cz Olga Richterová, která patřila k největším kritičkám Jany Maláčové.

Podle dostupných informací se pro Richterovou našla jiná pozice, což je poměrně velké překvapení, protože řadu měsíců před volbami působila, že na převzetí rezortu se cítí připravena.

Další horkou kandidátkou na post ministryně MPSV byla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (37). Ale ani ona na ministerstvo zamířit nehodlá a v koalici si vyjednala funkci předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Kdo se stane šéfem a bude řídit velmi obtížný rezort, zatím není jasné. Je ale velmi pravděpodobné, že jméno budoucího ministra vzejde během několika dnů v rámci koaličního vyjednávání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.