Olga Richterová zhodnotila systém PES: Má nedokonalosti v kompenzacích pro podnikání, míní

Pirátská poslankyně Olga Richterová
Pirátská poslankyně Olga Richterová
Foto: Archiv Olgy Richterové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2020

Když vláda někomu něco zavře, měla by ho kompenzovat, na to ale protiepidemický systém PES u některých maloobchodů nemyslí. Tak nějak charakterizuje tabulku ministerstva zdravotnictví Olga Richterová. "Je v tom řada nedokonalostí," zhodnotila pro ŽivotvČesku.cz pirátská poslankyně.

Ministerstvo zdravotnictví před časem představilo systém PES, díky němuž může epidemiologickou situaci mapovat pomocí rizikového skóre. Kraje se řadí do pěti úrovní, od kterých jsou odvislá také příslušná protiepidemická opatření. Nový systém měl přinést lepší čitelnost a predikovatelnost epidemického vývoje. Zároveň jasně deklarovat lidem, co a jak se bude dít při epidemických změnách. Ovšem jak už to bývá, čím dál častěji s praxí se u něj vyskytují nedokonalosti.

"My jednoznačně jako Piráti kritizujeme, že systém PES není navázán na kompenzace. Když někomu něco zavřu, zakážu mu podnikat, musím ho kompenzovat. Alespoň tak, aby bylo možné přežit - tu dobu uzavření nějak překlenout. Co se týká zavřených maloobchodů, tak tam je řada děr stejně jako u kompenzačních bonusů. Zkrátka kam se člověk podívá v rámci kompenzačních mechanismů, tak je tam řada nedokonalostí. A to, že vláda není ochotna to vylepšit, aby nevznikaly nespravedlnosti, je pak zásadní problém. Protože brát PSA potom vážně, jak by si zasloužil, zcela nejde," okomentovala pro ŽivotvČesku.cz Olga Richterová současný systém.

"Další problém je, že není v protiepidemickém systému nastaven bod nula, takže není jasné, kdy skončí nouzový stav, což je poměrně nestandardní. Tam se snažíme zjistit, jak si to vlastně vláda představuje, ale vzhledem k tomu, že se pohybujeme ve stupni tři a čtyři, tak se tato debata odsunula, ale obecně je důležitá. Obecně u PSA chceme i zdůvodnění každého políčka, jelikož má tak zásadní dopady, je třeba alespoň stručně ta konkrétní opatření vysvětlovat. To je dost zásadní věc," dodala pro ŽivotvČesku.cz Olga Richterová.

Aktuálně zhoršení epidemické situace ve skóre PES bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) jedním z hlavních témat, kterými se bude v pondělí zabývat vláda. Rizikové skóre se zhoršilo po třinácti dnech z 57 na 64 bodů, které odpovídají vyššímu stupni rizika - čtyřce. To může znamenat opětovné uzavření maloobchodů a služeb.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.