Omezení počtu vakcín a život na podzim 2021 v Česku. Kromě očkovacích pasů také testy, říká Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2021

Dodávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer do Česka budou tento týden sníženy o 13.650 dávek. Výpadek dodávek firma oznámila minulý týden. Původně premiér Andrej Babiš (66) o víkendu mluvil o výpadku 40 až 50 procent z původně očekávaných 93.600 dávek. V pondělí upřesnil, že výpadek bude asi pětinový. Omezení by mohlo trvat jen týden. Podle epidemiologa Romana Prymuly (56) není třeba se významně znepokojovat. "Věřme, že tomu tak opravdu je," řekl pro ŽivotvČesku.cz s predikcí toho, jak by mohl vypadat život v Česku během letošního podzimu.

Firma Pfizer, která vytvořila vakcínu proti koronaviru společně s firmou BioNTech, plánuje omezení dodávek do Evropy, aby mohla pracovat na zvýšení výrobní kapacity. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v pátek prohlásila, že objem nasmlouvaný pro první čtvrtletí firma doručí ve slíbeném období.

"Působí trochu zvláštně, když dodávky vakcíny pro Evropu se zpomalí, aby se vzápětí mohly navýšit. Věřme, že tomu tak opravdu je. Ale vždy platilo bližší košile než kabát a Pfizer je americká firma," řekl k výpadku dodávek vakcín pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Česko svádí v současnosti poměrně náročný boj s epidemií. Řada odborníků se ale dívá dopředu a predikuje, že letošní podzim by mohl být v oblasti běžného života klidnější a nemusela by do něj zasahovat významná opatření. Pokud se ovšem nestane něco mimořádného.

"Pokud se podaří proočkovat většinu populace a nedojde k zásadní mutaci viru, věřím, že vše bude vypadat již poměrně normálně. V některých eventových aktivitách nicméně budou vyžadovány, kromě pasu s informací o očkování, také testy," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví.

V Česku se koronavirem dosud prokazatelně nakazilo 924.847 lidí. Téměř 796.000 z nich se vyléčilo. V zemi je aktuálně zhruba 114.000 nakažených, většina má mírný průběh. V těžkém stavu je v nemocnicích 1044 pacientů. S nákazou covid-19 dosud zemřelo 15.130 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.