Omezení pohybu na určitou vzdálenost. Přijetí opatření není zcela vyloučeno, říká Roman Prymula
Od půlnoci z pátku na sobotu platí několik další omezení. V Česku nyní oficiálně platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření covidu-19. Ovšem ve »hře« je ještě několik variant opatření, kterými lze zbrzdit šíření viru. Jde třeba o omezení pohybu na určitou vzdálenost. "Do budoucnosti přijetí opatření není zcela vyloučeno," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56).
Prioritou současných opatření je snížení počtu lidí hospitalizovaných kvůli covidu-19. Index protiepidemického systému PES pro úterý zůstává na pondělních 73 bodech. Všechny čtyři hodnocené ukazatele se mírně zlepšily, reprodukční číslo ale druhý den v řadě zůstává těsně nad 1,0. To znamená, že i přes přijatá opatření epidemie významně nebrzdí, spíše stagnuje. A tak existují ještě další varianty opatření, jakým je třeba omezení pohybu na danou vzdálenost.
"Obecně efektivní jsou pouze ta opatření, která jsou dodržována, jinak jejich účinnost dramaticky klesá. Cílem omezení pohybu na určitou vzdálenost od místa bydliště je v Německu, které toto opatření zavedlo, snížení počtu kontaktů v horských střediscích a eliminace rizik šíření v nich. ČR k této formě zatím nepřistoupila, ale do budoucnosti jejich přijetí není zcela vyloučeno. Pokud bude opatření přijato, musí být snadno kontrolovatelné a vymahatelné," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Kvůli riziku nakažlivější britské formy koronaviru a trvající přetíženosti nemocnic ministerstvo zdravotnictví zatím vyčkává se změnami v tabulce protiepidemických opatření systému PES. Původně měly změny, které počítaly například s negativním antigenním testem jako možností zvýšení limitů pro setkávání lidí na akcích, platit od začátku února.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.