Omezení pohybu na určitou vzdálenost. Přijetí opatření není zcela vyloučeno, říká Roman Prymula

Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Roman Prymula – bývalý ministr zdravotnictví
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 2. 2021

Od půlnoci z pátku na sobotu platí několik další omezení. V Česku nyní oficiálně platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES, kterým se řídí opatření proti šíření covidu-19. Ovšem ve »hře« je ještě několik variant opatření, kterými lze zbrzdit šíření viru. Jde třeba o omezení pohybu na určitou vzdálenost. "Do budoucnosti přijetí opatření není zcela vyloučeno," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula (56).

Prioritou současných opatření je snížení počtu lidí hospitalizovaných kvůli covidu-19. Index protiepidemického systému PES pro úterý zůstává na pondělních 73 bodech. Všechny čtyři hodnocené ukazatele se mírně zlepšily, reprodukční číslo ale druhý den v řadě zůstává těsně nad 1,0. To znamená, že i přes přijatá opatření epidemie významně nebrzdí, spíše stagnuje. A tak existují ještě další varianty opatření, jakým je třeba omezení pohybu na danou vzdálenost.

"Obecně efektivní jsou pouze ta opatření, která jsou dodržována, jinak jejich účinnost dramaticky klesá. Cílem omezení pohybu na určitou vzdálenost od místa bydliště je v Německu, které toto opatření zavedlo, snížení počtu kontaktů v horských střediscích a eliminace rizik šíření v nich. ČR k této formě zatím nepřistoupila, ale do budoucnosti jejich přijetí není zcela vyloučeno. Pokud bude opatření přijato, musí být snadno kontrolovatelné a vymahatelné," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Zpěvačka Marcela Holanová (69) se netají tím, že má velké obavy ze současné doby. Patří do rizikové skupiny a tak logicky se vyhýbá rizikovým kontaktům a tedy potenciální možnosti nákazy. "Jsem zavřená doma, v izolaci, protože se bojím," řekla pro ŽivotvČesku.cz rusovlasá umělkyně, které se před časem povedlo pohnout s letitou rekonstrukcí domu v pražských Modřanech.

Kvůli riziku nakažlivější britské formy koronaviru a trvající přetíženosti nemocnic ministerstvo zdravotnictví zatím vyčkává se změnami v tabulce protiepidemických opatření systému PES. Původně měly změny, které počítaly například s negativním antigenním testem jako možností zvýšení limitů pro setkávání lidí na akcích, platit od začátku února.

Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovná...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu