Jan Blatný skončil, prezident jmenoval nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera

Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Ministr zdravotnictví Jan Blatný
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 4. 2021

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) po řadě vytýkacích dopisů od premiéra Andreje Babiše (66) skončil ve funkci. Informaci o konci v roli šéfa rezortu zdravotnictví potvrdil sám premiér. Potvrdil zároveň, že jeho nástupcem se stane stávající šéf Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Arenberger. Celé dění kolem jeho jmenování sledovala redakce ŽivotvČesku.cz on-line.

Vážení čtenáři, ON-LINE přenos ze jmenování nového ministra zdravotnictví skončil. Děkujeme za vaší pozornost, redakce.

12:37 - Místopředseda sněmovního zdravotnického výboru a bývalý hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD), o němž se dříve spekulovalo jako o možné náhradě za Jana Blatného (za ANO), odvolání ministra zdravotnictví nerozumí. V poslední době podle něj začal řešit věci dobrým způsobem. Běhounek dnes novinářům řekl, že on sám se ministrem stát nemohl, protože jeho postoje nemusí být v politickém prostředí vnímány jako pro mnohé přijatelné.

12:10 - Po odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného skončila na pozici národní koordinátorky pro očkování i Kateřina Baťhová. Jako důvod uvedla právě ministrův nedobrovolný konec ve funkci.

11:48 - "Váš předchůdce a ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Sputnik blokovali. Je dobré si uvědomit, že každý, kdo tímto způsobem postupuje, škodí České republice a nese spoluodpovědnost za lidi, kteří kvůli nedostatku vakcín a pomalému očkování umírají. Jenom za dnešek jich bylo 150," řekl při jmenování nového ministra zdravotnictví Miloš Zeman.

11:39 - Novým ministrem zdravotnictví se stal ředitel vinohradské nemocnice Petr Arenberger (62). Do funkce ho na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman, který předtím odvolal dosavadního ministra Jana Blatného. Babiš nového šéfa úřadu uvede do funkce ještě dnes. 

11:24 - Blatný nechtěl komentovat, zda končí na přání prezidenta. Zeman zhruba před měsícem řekl, že by Blatný měl odejít kvůli názoru na ruskou vakcínu proti covidu-19 Sputnik V. Odmítáním látky podle něj nese odpovědnost za úmrtí lidí v Česku. Blatný trvá na tom, že ruská očkovací látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

11:23 - Blatný řekl, že své odvolání chápe jako politické rozhodnutí, na které měl Babiš právo. "Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval na podkladě odborných dat a analýz," uvedl. Babišův krok se podle něj dá interpretovat tak, že podle premiéra je už země v rámci epidemie covidu-19 z nejhoršího venku.

11:07 - Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček respektuje právo koaličního partnera vyměnit ministra. Uvedl, že věří, že ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger naváže na práci dosavadního ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který dnes zhruba po pěti měsících skončil. "Pan Arenberger je odborník. Věřím, že naváže na práci ministra Blatného a podaří se mu dotáhnout do úspěšného konce boj s epidemií," vyjádřil se.

Ministr vnitra Jan Hamáček

10:49 - Jan Blatný k odvolání uvedl, že ho v úterý večer kontaktoval premiér a následně došlo ke schůzce, kde byl informován o záměru předsedy vlády.

10:39 - Předseda vlády poslal Blatnému v poslední době několik vytýkacích dopisů. V nich ho kritizoval mimo jiné za podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19 nebo za postup při tendru na testy pro školy. Odchod Blatného z čela zdravotnictví před dvěma týdny požadoval Zeman, a to kvůli ministrovu postoji k ruské vakcíně Sputnik V. Blatný podle prezidenta není epidemiolog a nemá manažerské zkušenosti. Zeman uvedl, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů.

Milan Malíček / Právo / Profimedia
Jan Blatný byl funkci ministra zdravotnictví od 29. října 2020 – 7. dubna 2021

10:35 - "Chtěl bych vám sdělit že pan prezident na žádost pana premiéra mě odvolal. Dá se to charakterizovat k tomu, že pan premiér se domnívá, že jsme z epidemie venku," řekl v úvodu tiskové konference Jan Blatný, který hodnotil současný stav epidemie. O očkování mluvil jako prioritě v boji s epidemií. Dále také mluvil o tom, že post ministra zdravotnictví je velkou zkušeností.

10:26 - Arenbergerova spolupráce s ANO premiéra Andreje Babiše byla už patrná z toho, že se za toto hnutí stal členem Rady Českého rozhlasu, v níž je od května 2018. Nyní funkci musí ze zákona opustit.

10:20 - Premiér Andrej Babiš uvede nového ministra zdravotnictví do úřadu dnes po poledni, má se jím stát ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Tiskovou konferenci plánuje na ministerstvu zdravotnictví ve 13:30.

10:15 - Jmenování nového ministra se na Pražském hradě uskuteční dnes v 11:30. Uvedl to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Podrobnosti neuvedl. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) podle ministerstva školství odvolán nebude, skončí tak pravděpodobně ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "V 11:30 proběhne na Pražském hradě jmenovací akt," uvedl Ovčáček. Podle spekulací médií ve funkci skončí Blatný, kterého má nahradit ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Blatný vystoupí na tiskové konferenci v 10:30.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.