Opalování už odzvonilo. Teploty klesnou o 10 °C i více, říká Dagmar Honsová s tím, kde dojde k největšímu ochlazení

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jiří Rubeš / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2021

O víkendu stoupaly teploty nad hranici tropické »třicítky« a letní počasí lákalo ke koupání a venkovním aktivitám. Prosluněné dny však skončily začátkem nového pracovního týdne, kdy pondělí ještě přineslo letní hodnoty, ale úterý znamenalo teplotní zlom. "Proudí k nám studený vzduch od severozápadu a teploty jsou o 4 až 6 °C nižší v porovnání s dlouhodobým normálem. Nejnižší teploty v odpoledních maximech dnes naměříme na Karlovarsku, kde bude 15 °C – jedná se třeba o Mariánské Lázně, Cheb nebo Aš, tam bude 14 °C. Na zbytku území očekáváme 16 až 20 °C – ty »dvacítky« pak naměříme na jižní Moravě," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Jako by se během jediného dne proměnilo letní počasí v sychravý podzim. Tropický víkend vystřídalo prudké ochlazení a deštivé dny. Hlavní příčinou změny je studený vzduch, který proudí na území České republiky ze severozápadu.

"Teploty jsou o 4 až 6 °C nižší v porovnání s dlouhodobým normálem. Nejchladněji bude dnes na Karlovarsku, naměříme tam 15 °C – ukazuje nám to Mariánské Lázně, Cheb nebo Aš, tam bude 14 °C. Na zbytku území očekáváme 16 až 20 °C – ty »dvacítky« pak budou na jižní Moravě. K tomu všemu fouká čerstvý vítr, který snižuje pocitovou teplotu," vyjádřila se Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že teploty klesnou v některých místech o 10 i více stupňů Celsia.

V souvislosti se změnou klimatu a oteplováním krajiny se mezi odborníky hovoří o tom, že do České republiky se dostávají teplomilné druhy, které na našem území dříve nežily. Příkladem je pavouk zápřednice jedovatá, který se z jihu Evropy rozšířil do Česka. V budoucnu ho mohou následovat další druhy. "Pokud tady budou časem zhruba stejné klimatické podmínky, jako jsou nyní na Balkáně, tak stěhování druhů je možné. Nemohu vyloučit, že zmije růžkaté či různé druhy štírů se budou stěhovat na sever," uvedl pro ŽivotvČesku.cz chovatel plazů Karel Zavadil.

Už ve středu se léto přehoupne do astronomického podzimu, který se ponese hned první den v...

Jedinou »výhodou« chladnějšího počasí je skutečnost, že se minimalizuje riziko výskytu silných bouřek. "Výstrahy na bouřky už naštěstí nejsou. Přehnaly se přes naše území, včera na jižní Moravu přinesly až 70 milimetrů srážek. Ale díky tomu, že se v následujících dnech ochladí, to vypadá, že se s bouřkami v Česku setkáme opět až v neděli," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu