Zmije obecná je nejjedovatějším živočichem Česka. O prvenství ale může přijít, říká chovatel hadů

Zmije obecná
Zmije obecná
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 8. 2021

V souvislosti se změnou klimatu a oteplováním krajiny se mezi odborníky hovoří o tom, že do České republiky se dostávají teplomilné druhy, které na našem území dříve nežily. Příkladem je pavouk zápřednice jedovatá, který se z jihu Evropy rozšířil do Česka. V budoucnu ho mohou následovat další druhy. "Pokud tady budou časem zhruba stejné klimatické podmínky, jako jsou nyní na Balkáně, tak stěhování druhů je možné. Nemohu vyloučit, že zmije růžkaté či různé druhy štírů se budou stěhovat na sever," uvedl pro ŽivotvČesku.cz chovatel plazů Karel Zavadil.

Nejjedovatějším tvorem České republiky je zmije obecná. Její jed se skládá ze směsi peptidů, polypeptidů, proteinů, proteinových toxinů. Dospělý exemplář tuzemské zmije má jedu poměrně málo, k úmrtí dospělých osob dochází sporadicky.

"Její množství jedu je pouze 10 miligramů – v podstatě má jedu málo. Smrtelná dávka pro zdravého dospělého člověka je 15 miligramů, čímž jí ještě 5 miligramů chybí. Ovšem to neznamená, že pokud uštkne malé dítě nebo starého člověka s nemocným srdcem, nemůže být pro ně velmi nebezpečná. Před pár lety na Rakovnicku uštkla houbaře a ten zemřel. Nicméně se to děje opravdu výjimečně," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník na jedovaté hady Karel Zavadil.

Stále severněji se ale stěhuje její nebezpečnější kolegyně zmije růžkatá. Ta spolu se zmijí tureckou a zmijí levantskou patří mezi nejjedovatější hady Evropy. Má více jedu než zmije obecná, ale s jedem při uštknutí šetří a nevstříkne do rány celou dávku najednou. V současné době je hojná na Balkánu, ale turista na ni může narazit také v Rakousku či v Itálii.

"Pokud tady budou časem zhruba stejné klimatické podmínky, jako jsou nyní na Balkáně, tak stěhování druhů je možné. Nemohu vyloučit, že zmije růžkaté či různé druhy štírů se budou stěhovat na sever. Také se stává, že nějaký nezodpovědný chovatel vypustí druh do přírody a on tu dokáže díky mírné zimě přezimovat. Otázkou je, zda by se takový tvor mohl rozmnožovat. Setkal jsem se s případy exotických želv, které někdo vypustil do přírody, přežijí, ale nedokáží se rozmnožovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz expert na jedovaté hady Karel Zavadil s tím, že zmiji růžkatou během možné migrace čekají přirozené bariéry, ale v budoucnu je i její výskyt v teplých oblastech Česka možný.

Zmije růžkatá má výrazný identifikační znak – až půl centimentru velký růžek trčící ze špičky čenichu. Tělo je podsadité a v jeho středu se nachází 21–23 řad kýlnatých šupin. Zmije růžkatá nepatří mezi útočné hady, nebezpeční jsou zejména samci, kteří si na jaře střeží teritorium. Jedná se o hada, který dorůstá většinou k jednomu metru délky. Na Kykládských ostrovech se vyskytuje trpasličí forma zmije růžkaté, která dorůstá zhruba 50 cm.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.