Opatření bylo potřeba zavést už před měsícem. V prosinci můžeme mít i 30 tisíc nakažených denně, predikuje Jaroslav Flegr

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2021

V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna a šíření nemoci prudce zrychlilo. Přibylo 2521 nakažených koronavirem, což je skoro dvakrát více než za předchozí pondělí. Výrazně stoupají i počty hospitalizovaných i zemřelých. Evoluční biolog a profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy předpokládá, že se dostaneme na ještě mnohem horší čísla. "Opatření bylo potřeba zavést už před měsícem a mohli jsme být v klidu. Jestli politici nezačnou jednat, v prosinci už můžeme mít počty nakažených denně možná i ke 30 tisícům," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

V nemocnicích je 544 lidí s covidem-19, tedy nejvíce od konce května. Zemřelých lidí s covidem-19 bylo jen za poslední týden 54, což je o deset více než za celé září. Nová opatření v tuto chvíli nejsou v plánu a na dodržování těch mírnějších, která aktuálně platí, se příliš nedohlíží. Podle profesora z Přírodovědecké fakulty UK bylo potřeba opatření zavést už v září a dá se očekávat, že přístup k epidemii podle počtu hospitalizovaných povede k enormnímu nárůstu počtů nakažených.

"Opatření bylo potřeba zavést už před měsícem a mohli jsme být v klidu. Asi každý vidí, že ta čísla letí nahoru a je jasné, že budou stoupat dál. Co se týká počtu nakažených, dostaneme se na horší čísla, než jaká jsme měli vloni, protože narozdíl od loňska nezavedeme velmi dlouho žádná účinná opatření. Budeme se řídit podle přeplněnosti nemocnic, jako jsme se řídili vloni a vzhledem k tomu, že do nemocnice se budou dostávat naočkovaní spíše výjimečně, tedy jen ti, kteří mají navíc nějakou komorbiditu, špatné geny, či byli naočkovaní dávno, tak se nemocnice zaplní později, možná až v prosinci. V té době už budeme mít počty nakažených denně možná i ke 30 tisícům. Počty lidí, kteří to odnesou co se týká poškozeného zdraví a zhoršených kognitivních výkonů, budou vysoké, i když můžeme doufat, že díky proočkovanosti nejzranitelnějších se nebude tolik umírat. Ale když se podíváme na oficiální statistiky, tak se u nás od jara, navzdory proočkovanosti rizikových osob, stále drží smrtnost jen mírně pod 2 % - konkrétně umírá asi 18 z každého tisíce pozitivně testovaných. Vůbec bych se proto nedivil, kdybychom i v počtu umírajících za jeden den překonali loňské rekordy. Tentokrát již nikoli kvůli viru, ale kvůli naší vlastní hlouposti - této vlně jsme totiž mohli vcelku bezbolestně a levně zabránit," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Aktuální vláda se chystá předat mandát následovníkům a s odvoláním na tuto skutečnost reaguje na sílící epidemii jen minimálně. Je otázkou, jak k narůstajícím počtům nakažených bude přistupovat nová vláda, Jaroslav Flegr si nicméně myslí, že stejně jako vláda Andreje Babiše, i ta budoucí bude k potřebným opatřením přistupovat až ve chvíli, kdy už bude pozdě a kdy opatření už budou muset být zbytečně nákladná, dlouhodobá a bolestivá.

"Myslím si, že stejně tak, jak to dělal Babiš, i nová vláda se bude snažit odkládat nutná, ale nepopulární opatření na co nejpozději. Zavedou je proti své vůli, až se jim zase přeplní nemocnice. Mezi čerstvě zvolenými politiky a lidmi hájícími zájmy Agrofertu vidím řadu rozdílů, z hlediska přístupu k epidemii však budou rozdíly jen velmi malé. Sledujme, jak jednají čerství politici. Tentokrát se už velmi jednoduše pozná, až se doopravdy rozhodnou epidemii zastavit a přestanou takovou snahu jen předstírat. To bude v okamžiku, až zavedou plošné preventivní PCR testování zaměstnanců a žáků jednou týdně. Testování by se mělo týkat i očkovaných, protože mutanta delta v infekčnosti očkovaných a neočkovaných nedělá velké rozdíly. Pravidelné preventivní testování by mělo být pochopitelně zdarma. Aby mohlo být levné, tak by nemělo být považováno za zdravotní úkon a prostředky na něj by neměly jít z rozpočtu ministerstva zdravotnictví, ale ze speciálního fondu. Jsem si téměř jist, že k tomu vláda přistoupí až pozdě, jestli vůbec. Do té doby musí každý ochránit sebe a své bližní sám, a to očkováním. Neočkované si tentokrát v Česku virus najde prakticky všechny," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.