Opice, na kterých testovali vakcínu na koronavirus, zůstaly nakažené
K týmům, které pracují na vývinu vakcíny proti novému koronaviru, patří i skupina vědců z Oxfordské univerzity. Látka dostala název ChAdOx1 nCoV-19 a má za sebou testování na primátech. Opice bohužel zůstaly nakažené i nakažlivé, ale průběh onemocnění COVID-19 u nich nebyl tak vážný jako u zvířat, která vyvíjenou vakcínu nedostaly.
Předběžné výsledky ukázaly, že po naočkování nevykazovaly testované opice známky nákazy novým typem koronaviru. Širší kontrola výsledků však prokázala opak. Opice zůstaly nakažené, a dokonce i nakažlivé.
„Nebyl žádný rozdíl mezi množstvím virální RNA nalezené u očkovaných opic a mezi opicemi neočkovanými,“ uvedl pro časopis Forbes doktor William Haseltine. Šest testovaných makaků rhesus ale mělo slabší průběh nemoci COVID-19 než druhá skupina opic, která vyvíjenou látku s názvem ChAdOx1 nCoV-19 nedostala.
Na průběžné výsledky výsledku britské Oxfordské univerzity upozornil server Novinky.cz.
"To, že virální nálož v čumácích vakcinovaných a nevakcinovaných zvířat byla stejná, je velmi významné. Pokud by se totéž stalo u lidí, vakcína by šíření nezamezila,“ podotkl profesor molekulární biologie z Nottinghamské univerzity Jonathan Ball.
Právě testování látky na lidech začalo v polovině dubna a na výsledky se momentálně čeká. Britský státní tajemník pro obchod, energii a průmyslovou strategii Alok Sharma tento týden prohlásil, že už na podzim může Spojené království počítat s desítkami milionů vakcín. Jeho optimistickou prognózu však experti označili za "falešná očekávání".
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.