Miliony vakcín na koronavirus už na podzim? Falešná očekávání, brzdí nadšení uznávaný profesor

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2020

Britský státní tajemník pro obchod, energii a průmyslovou strategii Alok Sharma v neděli uvedl, že na podzim by mohla země produkovat desítky milionů vakcín na koronavirus. A to za předpokladu, že se prokáže účinnost vyvíjené vakcíny. Jenomže profesor z Královské univerzity v Londýně Robin Shattock o tom silně pochybuje.

Sharma tvrdí, že se Velká Británie přiblížila k vyvinutí účinné vakcíny proti koronaviru. Jeho optimismus je tak silný, že prohlásil, že desítky milionů kusů se možná dostanou mezi lidi už na podzim. Ale podle profesora Shattocka je to nesmysl.

Královská univerzita v Londýně se totiž na vývoji vakcíny přímo podílí, a tak má Shattock informace z první ruky. "Nemámě žádné záruky, žádné jistoty ve vývoji, takže si myslím, že je důležité nevyvolávat falešná očekávání, že je vakcína za rohem,” řekl podle webu Novinky.cz.

Globální řešení

I kdyby vědecký tým slavil s vakcínou úspěch a ta by fungovala, nebylo by podle Shattocka vyhráno. Vakcína by se na trh dostala prý nejdříve v příštím roce.

Navíc podotkl, že problém s koronavirem má celý svět, takže by bylo sobecké distribuci vakcíny vztahovat pouze na jednu zemi. „Globální řešení situace zabere mnohem více času. Je potřeba dostat vakcínu mezi miliardy lidí a učinit ji dostupnou po celém světě. Je velmi pravděpodobné, že nebudeme mít důkazy o účinnosti vakcíny dříve než v příštím roce,” uzavřel profesor..

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.