Opozice volá po plošné pomoci, vláda chce projednat zlevněný tarif na energie. Exministryně Alena Schillerová odhadla, kdy se ekonomická situace Česka zlepší

Alena Schillerová
Alena Schillerová
Foto: Se svolením Aleny Schillerové
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 6. 6. 2022

Speciální tarif na energie pro slabé domácnosti a některé provozy by měl být hotový a připraven k projednání nejpozději do začátku topné sezony, tedy do konce srpna. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (42). Podle bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (58) musí vláda v pomoci přidat, aby se ekonomika ještě více nepropadla. Pro ŽivotvČesku.cz uvedla, že v příštím roce by měl přijít obrat k lepšímu.

Pomoci nízkopříjmovým rodinám a vybraným provozům s rostoucími náklady na energie je podle vlády cílem připravovaného zvláštního tarifu na energie. Zároveň má motivovat k úsporám při spotřebě.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš uvedl, že nejzazším termínem pro projednání programu je začátek topné sezony. Podle něj by pomoc měla být rozdělena podle jednotlivých tříd tarifů pro plyn a elektřinu. Zároveň by měl mít program motivační prvky, kdy po spotřebě určité hladiny energie by začal platit už znovu standardní tarif. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (54) už dříve řekl, že pomoc by měla být co nejadresnější, nikoliv plošná, aby ji čerpaly i bohatší příjmové skupiny.

Právě po plošné pomoci ale volá opozice. Podle exministryně financí je to nutnost pro to, aby vláda lidem v těžké situaci skutečně pomohla a situace se začala zlepšovat.

"Studuji všechny odhady a predikce ministerstva financí i dalších renomovaných institucí a ekonomika by tento rok měla růst přibližně 1,5 procenta, příští rok pak kolem tří procent. Jsem přesvědčena, i ty analýzy tomu nasvědčují, že od příštího roku by se to mohlo zlepšovat, stejně jako v následujících řekněme dvou letech," uvedla Alena Schillerová pro ŽivotvČesku.cz.

Přípravu zvláštního energetického tarifu kritizoval její poslanecký kolega a bývalý ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (52). Podle něj trvá příliš dlouho a občané jej pocítí nejdříve ke konci roku. Zároveň kritizoval to, že dosud nebyly podmínky programu nijak představeny.

Alena Schillerová zároveň upozorňuje, že každá predikce je zatížena obrovskou mírou nejistoty, zejména z pohledu eskalace toho válečného konfliktu na Ukrajině a s tím spojených věcí, jako je závislost na ruském plynu a ropě, která se musí vyřešit.

"Teď je ale doba, kdy většina vlád, kromě té naší, lidem plošně pomáhá, aby se to ekonomice vrátilo. My jsme, stejně tak země kolem nás, to dělali za covidu, aby ten propad nebyl tak velký a zaměstnanci, živnostníci i firmy přežili," uvedla bývalá šéfka státní kasy v Babišové vládě.

Někteří ekonomové ale před plošnou pomocí - zejména v podobě snižování nebo odpouštění DPH - varují, protože jde o sdílenou daň a dopad propadu příjmů státní kasy by tak pocítily i obce a města.  

Elektřina v dubnu podle dat Českého statistického úřadu meziročně zdražila o 30,1 procenta, cena plynu stoupla proti čtvrtému měsíci loňského roku o 44,2 procenta.

Premiér Petr Fiala minulý týden při interpelacích ve Sněmovně řekl, že stát chce na pomoc občanům použít i dividendy energetické společnosti ČEZ, ve které je stát se 70 procenty akcií majoritním akcionářem. Vláda zároveň připravuje změny v dozorčí radě ČEZ.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.