Reklama:

Ordinace lékařů se začínají plnit. Imunolog Václav Hořejší varuje před nástupem zákeřného viru chřipky

Ordinace - Ilustrační snímek
Ordinace – Ilustrační snímek
Foto: Jiří Černohorský / CNC / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2021

Podzim je ročním obdobím spojeným s nástupem chřipkové sezony, která každoročně přivede do ordinací praktických lékařů stovky pacientů. V minulém roce ji v podstatě vymazala epidemie koronaviru a letos to zatím vypadá na obdobnou situaci. "Imunitu velmi oslabuje například to, že kouříme, pijeme, máme problémy s váhou, přejídáme se nebo žijeme ve stresu, který je silným imunosupresivním faktorem. Doporučil bych po konzultaci s lékařem vitamin D, kterého má hodně lidí i při správné životosprávě nedostatek," řekl profesor imunologie Václav Hořejší (71) pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Národní referenční laboratoř (NRL) zpracovala ve spolupráci s dalšími laboratořemi během 40. kalendářního týdne 100 vzorků, přitom v jednom byl detekován lidský rhinovirus. Zatím podle závěru NRL přetrvává v Česku nízký záchyt běžných respiračních virů a situace odpovídá tomu, že trvá sezona respiračních onemocnění, jak informuje aktuální tisková zpráva ústavu.

Loňský rok byl výjimečný v tom, že chřipkové sezona kvůli masivnímu šíření viru SARS-CoV-2 v podstatě ani nezačala. Navíc nošení roušek zabránilo běžnému šíření, které probíhalo v minulých letech. "Epidemie chřipky se nekonala a z hlediska záchytů byl pokles izolovaných virů o 99 procent nižší, než je sezona normální. Čili tato sezona skutečně byla extrémní. V současné chvíli již cirkuluje rs virus, respirační syncyciální virus, který vede řadu jak dětských, tak dospělých pacientů do čekáren praktických lékařů. To je nepřímý signál, že jak tento virus, tak i další viry jistě najdou své pole působnosti," vysvětlil vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jan Kynčl, jak uvedl server iROZHLAS.cz.

Reklama:

Letos zůstává chřipková epidemie otázkou, protože zatím není jasné, jestli se projeví v plné síle nebo se její vývoj bude podobat loňskému »covidovému" roku«. "Chřipka na rozdíl od koronaviru výrazně mutuje, je tedy otázka, co letos přijde. Chřipka přijít nemusí, ale také může přijít v silnější podobě. Je to otevřená otázka. S novým typem koronaviru je náš imunitní systém rok a půl v kontaktu. Nyní bude záviset, jak se bude chovat svět ve smyslu epidemiologickém a podle toho se budou šířit onemocnění chřipkového typu," upřesnil před nedávnem imunolog Vojtěch Thon pro ŽivotvČesku.cz.

Podle renomovaného profesora imunologie Václava Hořejšího bude situace oproti loňsku pravděpodobně horší. "Asi se dá očekávat, že na rozdíl od té minulé chřipkové sezóny, která se nekonala kvůli protiepidemickým opatřením, teď bude mít chřipkový virus lepší možnosti, neboť omezujících opatření je mnohem méně – záleží však na tom, jaký kmen viru se letos objeví a zda se ta předpověď dobře trefila i do výroby vakcíny. Nechávám se očkovat každý rok a všem bych to určitě doporučoval. Doufám, že jakmile chřipka propukne, tak se lidé začnou chovat rozumně díky zkušenostem, které mají s covidem. To znamená, že se budou snažit neonemocnět, protože chřipka není žádné lehké onemocnění. Má sice desetkrát nebo dvacetkrát nižší smrtnost než koronavirus, přesto na ni v těch minulých letech umíralo od několika stovek ročně až po několik málo tisíc lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Popsal také tipy, jak se chřipce bránit a co hraje roli v tom, že se člověk snáze nakazí. "Zásadní je zdravá životospráva, která je pro imunitu důležitá. Když kouříme, pijeme, máme problémy s váhou, přejídáme se… to vše negativně působí stejně tak jako stres, který je velmi silným imunosupresivním faktorem. Tohle vše imunitu velmi oslabuje. Jinak potravinové doplňky pomáhají spíše kapsám výrobců s jednou výjimkou, kterou je vitamin D. Většina lidí u nás ho má totiž i při normálním stravování relativní nedostatek. Po konzultaci s lékařem je vhodné si ho případně doplňovat. Je to významný regulátor imunitního systému, který potlačuje nežádoucí a přehnané reakce imunitního systému," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: