Osmým dnem je růst nakažených v Česku méně než 100. Prymula ale brzdí optimismus

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2020

Během pátku české laboratoře zachytily 46 nových případů nákazy koronavirem. V zemi se doposud infikovalo 8078 lidí. Z epidemiologického hlediska je důležité, že už osm dní nepřesáhl denní přírůstek nakažených stovku. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ale varoval, že je předčasné slavit.

Osm dní po sobě nepřibylo v Česku více než 100 nakažených za den. Ministerstvo zdravotnictví dohromady eviduje 8078 infikovaných, z nichž se už 4414 lidí uzdravilo. V pátek se nakazilo 46 lidí, přičemž po týdnu přesáhl podíl nově infikovaných na počet testovaných jedno procento.

Nový typ čínského koronaviru má v Česko na 273 obětí, 251 lidí je hospitalizovaných.

Předčasný optimismus

Hlavní epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula se však snaží brzdit brzký optimismus. Uvidí se podle něj až za dva týdny, jak na Česko zapůsobí vlna rozvolnění, která startuje v pondělí 11. května. Otevřou se při ní třeba předzahrádky hospod a restaurací nebo obchodní centra.

"I když si řada lidí myslí, že už je vyhráno, tak to není, protože se ukazuje, že při osobním kontaktu mnohdy lidi nedodržují nějakou ochranu a za 14 dnů uvidíme nějaký dopad," řekl Prymula Životu v Česku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.