OSPOD k případu mrtvého kojence: Dítě bylo dáno do péče širší rodiny, uvedl. Odhalil i, jak to s nezletilým bylo

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Archiv Policie ČR
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 6. 2020

Mělnický městský úřad se zastal svých sociálních pracovnic v souvislosti s případem smrti čtyřměsíčního kojence v Hoříně na Mělnicku. Podle vedení nepochybily. Naopak matce dítěte měla být nabídnuta pomoc v podobě v péči o dítě a bydlení v azylovém domě. Dítě následně dostala do péče širší rodina.

Smrt čtyřměsíčního kojence z Mělnicka je případem, který vyvolal řadu emocí.. Podle různých výpovědí měla matka dítěte sklony k alkoholu a drogám. O dítě se prý nestarala. Začalo se mluvit v souvislosti s OSPODEM a jeho selháním.

Redakce Život v Česku získala celé vyjádření úřadu. "V souvislosti s medializovaným případem úmrtí čtyřměsíčního chlapce území ORP Mělník považuje vedení města za nezbytné poskytnou ve věci vyjádření k postupu zaměstnanců úřadu při výkonu sociálně-právní ochrany dětí. Při vědomí povinnosti zachovávat mlčenlivost o všech skutečnostech týkajících se nezletilého dítěte, ke kterému jsou pod sankcí pracovníci OSPOD zavázáni ustanovením § 57 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, k věci uvádíme, že postup a jednotlivé kroky příslušných pracovníků byly přezkoumány a nebyla zjištěna žádná pochybení ve vztahu k povinnostem vyplývajícím z uvedeného zákona," stojí ve zprávě, kterou ŽvČ získala.

OSPOD poskytl kompletní poradenství

"Dne 11. 05. 2020 byl v souvislosti se zajištěním bezodkladného bydlení pro matku a dítě kontaktován zdejší OSPOD. Pod dohledem pracovnice OSPOD byla péče i bydlení pro matku s dítětem zajištěna. Po celou dobu byla matka s OSPOD spolupracující, dítě bylo shledáno zcela v pořádku. Matce bylo poskytnuto kompletní sociální poradenství a bylo jí ze strany OSPOD nabídnuto ubytování v azylovém domě," uvádí úřad, který popírá jakékoliv zavinění či pochybení.

"Na základě dalších získaných informací bylo následně dítě převezeno pracovníky OSPOD Mělník a předáno do péče širší rodiny dne 13.05.2020. Dítě bylo na rodinu i prostředí od narození zvyklé. O dalším výkonu sociálně-právní ochrany a  postupu OSPOD Mělník byl vyrozuměn místně příslušný OSPOD podle místa trvalého pobytu dítěte, který převzal další výkon sociálně-právní ochrany dítěte," uvádí celá zpráva.

Matka v souvislosti se smrtí dítěte nebyla obviněna. Podle předběžných výsledků pitvy nedošlo k cizímu zavinění.

Pitva byla nařízena už včera a čeká se na výsledky, část už jich máme k dispozici, na část ještě čekáme,” řekla v neděli pro ŽvČ policejní mluvčí Středočeského kraje Lucie Nováková s tím, že probíhá výslech dvou osob.

Bezvládné tělíčko bylo podle dostupných informací nalezené poblíž řeky parku, kde dítě mělo zmizet. Policie tak v sobotu krátce po 17 hodině ukončila pátrání.

Doposud nikomu nebylo sděleno obvinění.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.