Nechceme to držet dlouhodobě, otevírací dobu do 23 hodin brzy rozvolníme, řekl pro ŽvČ ministr Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví slibuje, že dojde k rozvolnění
Ministr zdravotnictví slibuje, že dojde k rozvolnění
Foto: Archiv Adama Vojtěcha
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2020

Velká kritika se snesla z vládní opozice v rámci otevírací doby restaurací a barů na vládní opatření. Podle poslance za ODS Marka Bendy je opatření na hraně Ústavy. Současně se domnívá, že mají podniky málo klientů a časové omezení otevírací doby může představovat pro některé likvidaci. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pro ŽvČ uvedl, že omezení má svůj důvod a pokud se počty nakažených koronavirem bude držet v rozumné mezi, dojde i v této oblasti k rozvolnění.

V poslední etapě rozvolnění, která proběhla 25. května, restaurace, hospody a další pohostinská zařízení mohou obsloužit zákazníky nejen venku, ale i uvnitř – pokud jsou dodržena hygienická pravidla a rozestupy.

Řada provozovatelů nevidí největší problém v nošení roušek nebo rozestupech, i když se tím snižuje kapacita v podniku, ale v omezené otevírací době. Aktuální nařízení je, že podnik musí uzavřít své prostory ve 23 hodin, následně může fungovat venkovní okénko.

Podle ministra Adama Vojtěcha dojde k rozvolnění i v této oblasti. Ale nesmí se nic uspěchat.

"Určitě to nechceme držet nějak dlouhodobě. V tuto chvíli to vychází z nějaké zkušenosti, kterou vidíme v zahraničí. Pokud se podíváme do jižní Koreji, kde za nárůstem nakažených stály noční kluby, tak jde o poměrně riziková místa. V tuto chvíli si nechme červen na vyhodnocení a pokud bude příznivá epidemiologická situace, umím si představit, že by došlo k rozvolnění i otevírací doby poměrně brzy," řekl pro Život v Česku ministr zdravotnictví.

Kritika kvůli likvidaci

Podle Marka Bendy je držet otevíráci dobu do 23 zbytečné. “Všichni víme, že koronavirus nevstává v 11 hodin. Já zoufale brojím proti tomu, aby ministerstvo mělo pravomoc zavírat cokoliv,” uvedl Benda. Podle něj je nařízení protiústavní. “Když jsou někde pevně otevírací hodiny, tak to vede akorát k tomu, že za poslední půl hodinu si všichni nakoupí čtyři piva a všichni je honem vypijí a v 11 lezou. Prostě je to nešťastné opatření,” dodal Benda.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.