Otevírací doby na Den české státnosti: Mluvčí obchodních řetězců řekli, jak nakoupíte ve státní svátek

Nakupování - Ilustrační snímek
Nakupování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 25. 9. 2021

V úterý bude jeden ze zbývajících státních svátků. Na Den české státnosti se pochopitelně mění i otevírací doba obchodů, některé z nich totiž musí ze zákona zůstat zavřené. Pokud vám doma docházejí potraviny, na nákup bude určitě lepší vyrazit ještě během víkendu nebo v pondělí. Redakce ŽivotvČesku.cz přináší přehled, jaké obchody zůstanou během státního svátku otevřené a které naopak budou mít zavřeno.

V České republice platí zákon, podle kterého ve vybrané státní svátky obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních musí mít zavřeno. Mezi tyto svátky patří i 28. září, tedy Den české státnosti, který letos připadá na úterý. Na pořádný nákup se vyplatí zajet už během víkendu či v pondělí.

"Všechny prodejny budou v souladu se zákonem zavřené. Jediná výjimka je prodejna v Českých Budějovicích, která je na nádraží a spadá tak do výjimky. Bude tak v úterý jedinou otevřenou pobočkou," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Albert Jiří Mareček. Stejnou výjimku budou mít i prodejny Billa na Letišti Václava Havla a Hlavním nádraží v Praze, další budou zavřené.

Kupříkladu řetězec Lidl nemá jedinou prodejnu, která by mohla díky výjimce zůstat otevřená. "Všechny prodejny budou v souladu se zákonem zavřené," vyjádřil se k otevíracím dobám na Den české státnosti mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

Řetězce Kaufland, Globus a Penny budou mít během státního svátku všechny prodejny zavřené, nemají totiž jedinou, jejíž prodejní plocha by byla menší než 200 metrů čtverečních. Všechny prodejny v tento den zavře i Tesco, které rovněž nebude nákupy ani rozvážet prostřednictvím své kurýrní služby.

Absolutní výjimku ze zákona má velkoobchod Makro, který může fungovat bez omezení, tam ale mohou nakupovat výlučně držitelé zákaznických karet. Případný trn z paty tak zákazníkovi, který před státním svátkem nestihne nakoupit, může alespoň trochu vytrhnout večerka nebo čerpací stanice.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.