Otevírací doby na státní svátek 1. ledna: Mluvčí obchodních řetězců řekli, jak po silvestrovských oslavách nakoupíte

Nakupování - Ilustrační snímek
Nakupování – Ilustrační snímek
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 12. 2021

Už tento týden nás čeká první státní svátek v novém roce 2022. Den obnovy samostatného českého státu vychází na sobotu, tedy na den po bujarých silvestrovských oslavách. Kdo si ale bude chtít koupit suroviny na česnečku, může je shánět hodně dlouho. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila největší obchodní řetězce, aby zjistila, jak to s nákupy po Silvestru bude.

Se Silvestrem jsou spojovány bujaré oslavy příchodu nového roku, po kterých si zřejmě leckdo bude potřebovat odpočinout. Naštěstí hned 1. ledna bude první státní svátek roku 2022, a tak se mnoho lidí vůbec nebude muset zabývat pracovními povinnostmi. Kdo si ale bude chtít nakoupit, v řetězcích příliš nepochodí.

Od 1. října 2016 totiž v České republice platí zákon o prodejní době v maloobchodech a velkoobchodech. Ten stanovuje, že prodejny nad 200 metrů čtverečních musí o některých svátcích zavřít. Výjimku ze zákona tak mají menší prodejny jakými jsou třeba známé večerky či koloniály. Nakoupit určitě půjde na »benzínkách« a v supermarketech na pražském letišti a také na hlavním nádraží v Praze a Brně. Otevřeny zůstanou i některé on-line obchody s rozvozem do místa bydliště.

Jak bude otevřeno ve vybraných řetězcích:

Lidl:

"V pátek 31. prosince budou prodejny otevřené od 7:00 do 17:00, v sobotu 1. ledna budou všechny prodejny zavřené. V ostatních dnech platí běžná otevírací doba," uvedl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler.

Billa:

"Na Nový rok 1. ledna 2022 zůstanou prodejny Billa pro zákazníky uzavřeny. Na Silvestra si zákazníci budou moci nakoupit od 7:00 do 17:00 hodin," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Billa Dana Bratánková s tím, že 2. ledna už platí standardní otevírací doba.

Globus:

V souladu s nařízením o omezení prodeje v obchodech s plochou nad 200 metrů čtverečních budou prodejny Globus 1. ledna 2022 zavřené. V jiných dnech ale nebudou mít zákazníci problém si nakoupit. "Otevírací doba hypermarketů Globus bude standardně od 7 do 21 hodin," sdělila redakci ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí řetězce Aneta Turnovská.

Kaufland:

Stejně jako například v Lidlu, i v Kauflandu bude otevírací doba 31. prosince zkrácena. Místo běžných 22:00 budou prodejny zavírat v 18:00. Na Nový rok 1. ledna 2022 bude ve všech pobočkách společnosti Kaufland zavřeno.

Penny:

Pobočky Penny bývají od pondělí do neděle otevřené od 7:00 do 20:00, na Silvestra ovšem bude otevírací doba zkrácena a zákazníci si budou moci nakoupit do 17:00. Dle nařízení o omezení prodeje v obchodech s plochou nad 200 metrů čtverečních pak budou prodejny 1. ledna uzavřeny.

Albert:

"Na Silvestra zavřou prodejny Albert v 18 hodin, na Nový rok budou všechny prodejny zavřené. Po Novém roce si zákazníci budou moci opět nakoupit tak, jak jsou běžně zvyklí, hned od neděle 2. ledna," uvedl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí společnosti Albert Jiří Mareček.

Tesco:

Všechny prodejny Tesco, včetně těch na nonstop čerpacích stanicích, budou 31. prosince otevřeny do 17 hodin. Na Den obnovy samostatného českého státu, tedy 1. ledna, budou všechny pobočky bez výjimky zavřené.

Platná protiepidemická opatření:

  • Otevřeny mohou mít všechny maloobchody. Platí omezení počtu zákazníků v prodejně (jeden člověk na 10 m2). V nákupních centrech platí od 26. listopadu zákaz konzumace potravin, v takzvaných »food courtech« je možné koupit jídlo pouze s sebou.
  • V obchodech též musí být u často dotýkaných předmětů (hlavně kliky, zábradlí, nákupní vozíky) umístěny dezinfekční prostředky tak, aby byly k dispozici pro zaměstnance i zákazníky provozoven a mohly být využívány k pravidelné dezinfekci. Platí i pravidla ohledně informování zákazníků. Jak zaměstnanci, tak návštěvníci obchodu musí mít respirátor (či obdobný ochranný prostředek s filtrační účinností aspoň 94 %).
  • Od 26. listopadu platí zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech, to se netýká provozoven stravovacích služeb.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.