Otevřená hospoda v Praze je symbolem neposlušnosti vládě. Ministři si za to mohou sami, říká Šándor
V pražských Kunraticích je otevřena restaurace i přes vládní zákaz. Majitel hospody tvrdí, že se raději nechá zatknout, ale podnik nezavře. K protestu proti restrikcím se chtějí přidat i další podniky. Bezpečnostní expert Andor Šándor (63) v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz říká, že revolta se dala čekat. Vláda si za občanskou neposlušnost může do jisté míry sama, protože není schopná s občany srozumitelně komunikovat.
"Máme otevřeno. Policie tu soustavně krouží. Otevřeme i v další dny. Bylo tu pět hlídek. Myslím, že nevědí, co dál ze své pozice, takže další logický krok je fyzické zavření restaurace nebo zavřou mě," uvedl pro ŽivotvČesku.cz majitel pražské restaurace Šeberák Jakub Olbert. Ten se vzbouřil proti vládním nařízením a tvrdí, že celou záležitost nechá dojít až před soud. "Já chci mým dětem ukázat, že táta má kule. A chci se postavit vládě, tomu co dělají," dodal Olbert a zve hosty do restaurace přes sociální sítě.
O otevření provozovny uvažují také majitelé baru Restart v Uherském Brodě. Také ti veřejně deklarovali, že vládní zákaz respektovat nebudou. Bar Restart má začít fungovat už v sobotu.
Postup majitelů těchto zařízení ostře kritizoval ministr zdravotnictví Jan Blatný. "Otevření restaurace Šeberák považuji za políček všem slušným lidem, kteří dodržují platná opatření, a pomáhají nám tak bojovat se současnou epidemickou situací," uvedl ministr Blatný na Twitteru.
Bezpečnostní expert Andor Šándor již dříve varoval, že lidé se boudou bouřit. Restrikce trvají dlouho a vláda je podle Šándora zmateně vysvětluje.
"Bylo otázkou času, kdy to přijde. Pokud jde o počty těch zařízení, tak jsou to marginální záležitosti, které neohrožují nic a nikoho. Pokud jde o symboliku, tak to samozřejmě může i nemusí strhnout další. Může to strhnout další, kteří v těch opatřeních vidí existenční likvidaci," uvedl Šándor pro ŽivotvČesku.cz.
"Je správné, když vláda je centrem různých názorů. Je dobře, že ministři mají na věci různé názory a že dochází k diskuzi. Ale výstupy musí být jednotné. My tady například zase máme názorový posunu ministra zdravotnictví Blatného na rozvolnění, zda Praha bude či nebude součástí. Toto vše pak vede k tomu, že lidé už to nechápou, nedávají to a nechtějí to dávat," domnívá se bezpečností expert.
Andor Šándor je přesvědčen, že vláda má oporu v zákoně, ale ministři a premiér neumí s veřejností komunikovat. Před smysluplným vysvětlováním se navíc někteří ministři pouští do exhibování před kamerou a veřejnost už jejich slova odmítá přijímat jako podložená.
"Jestli pan majitel hospody na Šeberáku to dohraje až před soud? To neumím posoudit. Četl jsem, že dostal 4 tisíce korun pokuty a že říkal, že v restauraci byli jen zaměstnanci. Mám takový pocit, že z té razance a tlaku už ubírá. Že spíš chápe, že proti velkému molochu jako je stát, na jehož straně stojí zákon, nemá moc sil a že do toho nechce jít. Ale já tady znovu zopakuji, že stát pro svá rozhodnutí má oporu v zákoně, ale bude je prosazovat jen tak dlouho, dokud lidé tomu budou věřit. A vláda špatnou komunikací tuto podporu riskuje. Opakuji, že je dobře, že se na vládní úrovni debatuje, ale ty výstupy a výsledky musí být uvážené a jednotné. Ministři by se měli rozmyslet, jestli je lepší být v médiích méně často a být konzistentní, nebo být miláčkem médií za cenu toho, že to, co se říká, vlastně nikdy není pravda. Ministři si musí uvědomit, zda chtějí být mediálními ministry a stále něco rozprávět novinářům. Ale pak ten informační přínos pro veřejnost bývá často zmatený. Nebo být ministry, kteří když vystoupí, tak o jejich slovech nikdo nepochybuje a ti ministři ví, že si za svými výroky mohou stát. Toto se současným ministrům moc nedaří," zkritizoval pro ŽivotvČesku.cz vládní postup Andor Šándor.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.