Otevřeně o plastice prsou. Chirurg slavných popsal, na jakou bolest se připravit a jaké jsou ceny

Vedoucí lékař Patrik Paulis
Vedoucí lékař Patrik Paulis
Foto: Archiv ŽivotvČesku.cz

Jméno Patrika Paulise je zmiňováno v souvislosti s jeho profesí, ve které je renomovaným odborníkem a patří mezi elitu plastické chirurgie v Česku. Má za sebou řadu zahraničních stáží, působil na prestižních pracovištích a má dokonce atestaci vyššího stupně z pařížské Univerzity Denise Diderota. Jeho rukami prošel nespočet klientů, kterým dopomohl ke splnění jejich snů a představ. Jako uznávaný odborník se věnuje také plastice prsou, která je asi jedním z nejžádanějších zákroků estetické medicíny. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil o průběhu takové operace, s ní spojené bolesti a v neposlední řadě o cenové hladině zákroku.

Patrik Paulis je často nazýván také jako »Doktor hvězd«, protože v rámci své práce se staral nejen o české, ale i zahraniční celebrity, které u nás koncertovaly. Mezi ně patří například královna světového popu Madonna, Ozzy Osbourne, Shakira nebo Lionel Richie.

Spolu se svými kolegy působí na pražské klinice ABCLINIC ART & BEAUTY, kde se věnuje mimo jiné zkrášlování ženského poprsí a plní sny klientkám, které z nějakého důvodu touží po úpravě ňader. Může jich být hned několik.

"Pokud má žena za sebou kojení, ňadra zůstanou málokdy úplně přesně stejná jako předtím. Mohou nastat v zásadě dvě věci – prsa jsou buď větší, nebo menší. Většinou jsou povolenější, pokud jsou pokleslé, říkáme tomu tzv. ptotické. V takovém případě bychom je měli vrátit zpátky a provést plastiku prsou, modelaci. K ní můžeme připojit to, že ňadra buď zmenšíme, nebo doplníme nějaký objem a zvětšíme je," řekl Patrik Paulis pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v některých velice výjimečných situacích stačí skutečně povolení »dohnat« vložením určitého objemu, tedy implantátu.

Operace prsou nepatří k těm, které trvají dlouhé hodiny. "Záleží na tom, jaká operace se dělá. Zvětšení ňader jako takových je operace, která se dá zvládnout většinou do hodiny. Modelace a zmenšení prsou patří mezi zákroky, které trvají o něco déle, asi 1,5 až 2 hodiny, více ne," uvedl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný plastický chirurg, který považuje propojení malování a umění, které jsou jeho vášní, s estetickou chirurgií za hodně provázané.

Bývalý prezident Václav Klaus (79) v úterý uvedl, že se nakazil koronavirem. S nemocí covid-19 je v domácím léčení. "Cítí se lépe, než se cítil včera," uvedl ve středu pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Institutu Václava Klause Petr Macinka.

Bolestivost je pak velmi individuální. "Operace se provádí v celkové narkóze, klientka spí a bolest samozřejmě necítí. Velice záleží na tom, co se s tím poprsím dělá následně. Pokud dochází k vložení implantátu, je tam spíše vnímán tlak. Ani v případě, že klientce podáme látky na tlumení bolesti, nedokážeme dostatečně dobře tlumit pocit zvýšeného tlaku – ten tam být může. Většinou u modelace, eventuálně zmenšení prsou, klientky nepociťují takovou bolestivost. Je to z toho důvodu, že se objem naopak zmenší. Paradoxně asi nejcitlivěji reagují na vkládání implantátu, ale i tyto typy tlakové bolesti dokážeme alespoň rozumně mírnit. Samozřejmě žena po porodu vnímá bolest jinak než mladá slečna, která si jde zvětšit prsa a rozhodne se pro obrovský objem. Tam může pak logicky vzniknout velký tlak," popsal pro ŽivotvČesku.cz Patrik Paulis to, na co by se měly ženy toužící po úpravě prsou připravit.

Důležitá je samozřejmě i cena výkonu, která se může pohybovat v poměrně širokém rozpětí. V každém případě nejde o levnou záležitost, jak se říká: Krása něco stojí. "Vždy se snažíme, aby klientka věděla, kolik stojí operace – tedy chirurgický výkon a jaká je cena implantátu. Pokud je zákrok stanoven řekněme na desítky tisíc a implantát má klientka v zásadě za pár korun, asi ji ta jeho kvalita nepřesvědčí. U nás vždy transparentně říkáme ceny implantátů, které používáme - řádově stojí desítky tisíc korun," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz jeden z nejrespektovanějších plastických chirurgů v České republice.

Pokud klientka podstoupí úpravu ňader, musí myslet také na to, že tělo přirozeně stárne a s ním i poprsí.

"Prsa stárnou jako kterákoli jiná část našeho těla, takže musíme vycházet z toho, že tvar ňader se bude s věkem měnit. Důležité budou i zlomy jako kojení, menopauza, nabírání hmotnosti, hubnutí – to vše bude mít vliv. Nejdůležitější informace za poslední roky je ale ta, že existují některé značky implantátů, které mají skutečně doživotní záruku. I proto je dobře je volit, nicméně upozorňuji, že to nedává záruku na tvar prsou. To zkrátka nejde. Stárne žena, stárnou i ňadra," dodal Patrik Paulis pro ŽivotvČesku.cz.


  • Nová klinika ABCLINIC ART & BEAUTY byla otevřena v Praze v červnu 2020.
  • V průměru dopomohla ke spokojenosti několika stovkám klientů za loňský půlrok.
  • Modelace prsou se cenově pohybuje od 50 000 korun, v případě implantátu (záleží také na kvalitě), je nákupní cena od 10 do 50 000 korun. Podle slov Patrika Paulise hraje cena u kvality implantátu velmi důležitou roli.

Epidemická situace v Česku zůstává i nadále velmi vážná. Denní přírůstky nakažených se drž...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.