Otevření obchodů: Uvidíme, jak zafunguje opatření v podobě respirátoru a dvou roušek, říká Adam Vojtěch

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Epidemie koronaviru v Česku i kvůli šířící se britské mutaci sílí, nemocnice se musí starat o rekordní počet pacientů s covidem ve vážném stavu. O opětovném otevření všech obchodů mluvil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) od začátku tohoto týdne, nakonec obnovení provozů bylo odloženo. "Situace z hlediska predikcí není dobrá. Existuje riziko, že dojde k vyčerpání kapacit jednotek intenzivní péče," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) s tím, že otevření obchodů bude patrně záležet na tom, jak efektivní bude dopad opatření v podobě povinného nošení ochranných pomůcek.

O opětovném otevření všech obchodů mluvil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček od začátku tohoto týdne. V prodejnách měla platit přísnější opatření jako povinné respirátory pro personál. Vzhledem k nepříznivé pandemické situaci se ale vládní kabinet domluvil, že obnovení provozu maloobchodu zatím odloží.

Ve společnosti je tak nejčastější otázkou, kdy konečně dojde k otevření provozu služeb a dalších. "Myslím si, že návrhu pana ministra Havlíčka se dá rozumět, ale vláda rozhodla negativně. Situace z hlediska predikcí, tak jak nám prezentoval profesor Dušek v tomto týdnu, tedy zdravotnímu výboru i médiích, tak není dobrá. Je tady reálná hrozba, že dojde k vyčerpání kapacit jednotek intenzivní péče v části regionů a neumím si úplně představit, že za takové situace by došlo k nějakému rozvolnění. Uvidíme, jak zafunguje opatření, které bylo v pátek představeno, které jsem shodou okolností na zdravotnickém výboru navrhoval jako jedno z řešení, a to je efektivnější ochrana dýchacích cest respirátorem či dvěma kusy roušek, což vychází ze studie v zahraničí a pokud se budeme bavit o britské mutaci viru, která začíná převládat a je infekčnější, tak v takovém případě látkové roušky nestačí v řadě míst, kde je pohyb většího množství lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch s tím, že jak zabere opatření bude poměrně dost rozhodují na možném rozvolnění obchodů.

Respirátory, nanoroušky či dvě jednorázové roušky bude nutné nosit v obchodech, veřejné dopravě, nemocnicích a dalších místech, která ministerstvo v pondělí včetně dalších detailů zveřejní. Povinnost důsledněji si chránit ústa a nos se podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové zvažuje i pro pracoviště. Nové nařízení začne platit od půlnoci z pondělí na úterý. Za dostatečnou ochranu už nebudou považovány šály, nákrčníky či textilní roušky, které si často lidé šili sami doma.

Velikonoční pondělí, které se tradičně nese ve znamení vajíček, koled a pomlázky, letos př...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.