Otevření obchodů: Uvidíme, jak zafunguje opatření v podobě respirátoru a dvou roušek, říká Adam Vojtěch

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 2. 2021

Epidemie koronaviru v Česku i kvůli šířící se britské mutaci sílí, nemocnice se musí starat o rekordní počet pacientů s covidem ve vážném stavu. O opětovném otevření všech obchodů mluvil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (51) od začátku tohoto týdne, nakonec obnovení provozů bylo odloženo. "Situace z hlediska predikcí není dobrá. Existuje riziko, že dojde k vyčerpání kapacit jednotek intenzivní péče," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) s tím, že otevření obchodů bude patrně záležet na tom, jak efektivní bude dopad opatření v podobě povinného nošení ochranných pomůcek.

O opětovném otevření všech obchodů mluvil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček od začátku tohoto týdne. V prodejnách měla platit přísnější opatření jako povinné respirátory pro personál. Vzhledem k nepříznivé pandemické situaci se ale vládní kabinet domluvil, že obnovení provozu maloobchodu zatím odloží.

Ve společnosti je tak nejčastější otázkou, kdy konečně dojde k otevření provozu služeb a dalších. "Myslím si, že návrhu pana ministra Havlíčka se dá rozumět, ale vláda rozhodla negativně. Situace z hlediska predikcí, tak jak nám prezentoval profesor Dušek v tomto týdnu, tedy zdravotnímu výboru i médiích, tak není dobrá. Je tady reálná hrozba, že dojde k vyčerpání kapacit jednotek intenzivní péče v části regionů a neumím si úplně představit, že za takové situace by došlo k nějakému rozvolnění. Uvidíme, jak zafunguje opatření, které bylo v pátek představeno, které jsem shodou okolností na zdravotnickém výboru navrhoval jako jedno z řešení, a to je efektivnější ochrana dýchacích cest respirátorem či dvěma kusy roušek, což vychází ze studie v zahraničí a pokud se budeme bavit o britské mutaci viru, která začíná převládat a je infekčnější, tak v takovém případě látkové roušky nestačí v řadě míst, kde je pohyb většího množství lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz Adam Vojtěch s tím, že jak zabere opatření bude poměrně dost rozhodují na možném rozvolnění obchodů.

Respirátory, nanoroušky či dvě jednorázové roušky bude nutné nosit v obchodech, veřejné dopravě, nemocnicích a dalších místech, která ministerstvo v pondělí včetně dalších detailů zveřejní. Povinnost důsledněji si chránit ústa a nos se podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové zvažuje i pro pracoviště. Nové nařízení začne platit od půlnoci z pondělí na úterý. Za dostatečnou ochranu už nebudou považovány šály, nákrčníky či textilní roušky, které si často lidé šili sami doma.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.