Pád vrtulníku s Kellnerem se vyšetřuje. Muž, který tragédii přežil, je při vědomí. Expert popsal postup

Miliardář Petr Kellner
Miliardář Petr Kellner
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 4. 2021

Fotograf a snowboardista David Horváth (48) je jediným mužem, který přežil nehodu vrtulníku na Aljašce, při které zemřel Petr Kellner (†56). Podle lékařů je David Horváth při vědomí. Vyšetřovatelé věří, že jim pomůže objasnit, proč vrtulník havaroval. "Doufejme, že bude v pořádku a bude moci vypovídat o kritické fázi letu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz letecký expert Josef Bejdák.

David Horváth je známý český snowboardista, který vyhrál několik mistrovství v závodech na U-rampě. Právě on je jediným člověkem, který přežil nehodu vrtulníku, která se stala 27. března u ledovce Knik na Aljašce.

"Mohu potvrdit, že pacient David Horváth leží v naší nemocnici v Anchorage a nadále zůstává ve vážném stavu. Vím, že nechce poskytovat rozhovory, a na základě toho usuzuji, že komunikuje a je při vědomí," sdělil mluvčí nemocnice Mikal Canfield pro iRozhlas.cz.

Výpověď Davida Horvátha by pro vyšetřovatele mohla být klíčová. "Tento typ vrtulníku nemá černou skříňku, žádné předpisy to nenařizují. Jsou to tak malé vrtulníky, že není důvod. Je tam ale třeba GPS a další věci, které vyšetřovatelé budou zkoumat, budou se snažit z toho mála získat maximum. Je výhoda, že jeden člověk přežil, doufejme, že bude v pořádku a bude moci vypovídat o kritické fázi letu. Stává se, že někdy se příčina havárie nezjistí, ale to se stává opravdu výjimečně," řekl pro ŽivotvČesku.cz Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

Vyšetřovatelé v podobných případech pracují se čtyřmi základními hypotézami. Stroj mohl mít technickou závadu, mohlo jít o chybu pilota. Na vině také může být špatná viditelnost či náhlá změna počasí.

"S ohledem na koronavirovou krizi může vznik závěrečné zprávy trvat i rok," dodal pro ŽivotvČesku.cz Josef Bejdák.

Snowboardista a fotograf David Horváth (48) je jediným mužem, který přežil leteckou nehodu...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu