Padl další rekord v počtu nakažených. Roman Prymula prozradil, co se v Česku teď bude dít

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 9. 2020

V pátek laboratoře v Česku prokázaly nákazu novým koronavirem u 798 lidí. Jde o nejvyšší číslo od začátku epidemie. Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula promluvil pro ŽivotvČesku.cz o situaci, která je z epidemického pohledu vážná.

Prymula dlouhodobě upozorňoval na to, že počty nakažených se s výskytem chladnějšího počasí budou navyšovat. Počet prokázaných pozitivních případů je v posledních třech dnech rekordní. Rekordní je také počet aktuálně nemocných, kterých je skoro 7800.

"V tuto chvíli jsou zavedená některá opatření. Řekli jsme, že nebudeme blokovat ekonomiku. Pravdou je, že v Praze máme řadu nárůstů a snažím se apelovat, že by lidé měli opravdu uvažovat, jak se chovat v užších kontaktech. Zejména v klubech a barech je velmi výrazně zastoupenou skupinou lidé 25 až 29 let a dochází k šíření," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog, který byl klíčovou postavou v boji se zamezením šíření viru v první vlně epidemie.

Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum prozradil, jak se bude aktuálně dále postupovat. Zatím uklidnil situaci, že o zavedení roušek ve venkovních prostorách se neuvažuje a je to na každém, zda ochranu úst a nosu bude využívat.

"Budou se zapínat další jednotlivé oblasti. Nejhorší situace z těch zelených lokalit je aktuálně v Hodoníně, je na hraně s oranžovou barvou. Zatím se neuvažuje, že by se roušky zavedly plošně. Budou se zavádět v regionech podle míry nákazy. O tom, že by se nosily venku, o tom se zatím rovněž neuvažuje," dodal pro ŽivotvČesku.cz Roman Prmula.

Česká republika má v těchto dnech nejvyšší tempo nákazy koronavirem ze sousedních zemí. Od 1. září platí povinnost nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorech - ve veřejné dopravě či úřadech. Další zpřísnění čeká v následujících dvou týdnech Prahu, kde podle ministerstva zdravotnictví začíná komunitní přenos.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.