Pamatujete na buclatou Molly z Titanicu? 72letá herečka Kathy Bates zhubla skoro 30 kilo a nosí stříbrné »číro«

Kathy Bates jako Molly Brownová v legendárním Titanicu
Kathy Bates jako Molly Brownová v legendárním Titanicu
Foto: Profimedia.cz
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 11. 2020

Kathy Bates (72) je úspěšná hollywoodská herečka, která se proslavila mimo jiné v roli Molly Brownové v legendárním Titanicu. V letošním roce oslavila 72. narozeniny a je z ní starší dáma, která však zůstává tělem i duší pořádná rebelka. Tvrdě na sobě zapracovala a podařilo se jí zhubnout téměř třicet kilo. Ale v posledních letech si prošla také těžkými časy, kdy musela zvládnout nejnáročnější boj v životě.

Rodačka z amerického města Memphis v Tennessee patří mezi hollywoodské hvězdy filmového plátna. Herečka zazářila v roce 1990 v thrilleru Misery nechce zemřít podle knižní předlohy fenoménu hororového žánru - spisovatele Stephena Kinga (73). Zahrála si v řadě dalších známých filmů a jedním z nich byl i legendární Titanic režiséra Jamese Camerona (66), kde ztvárnila buclatou bohatou dámu Molly Brownovou z první třídy. Od dob natáčení uběhlo více jak třináct let a za tu dobu se herečka změnila k nepoznání.

Hlavním důvodem, který za tím stojí, není přirozené stárnutí, ale spíše radikální zhubnutí kvůli vážným zdravotním problémům. Dvakrát prodělala rakovinu – poprvé už v roce 2003 s diagnózou rakoviny vaječníků 1. stupně a poté v roce 2012, kdy jí lékaři oznámili, že má rakovinu prsu. Z důvodu obav nepřiznivé rodinné anamnézy podstoupila dvojitou mastektomii.

Kvůli zablokovanému lymfatickému systému trpěla četnými otoky nohou i rukou. Popsala, že vidí problém v tom, že lékaři zprvu nahlížejí na otoky u obézního člověka jako na následek nadváhy spíše než na jinou zdravotní příčinu. "Někteří lékaři si myslí, že je to kosmetická záležitost a ne život ohrožující stav. Pravidelně se kontrolujte a zůstaňte zdraví. Ženy – vy si přestaňte dělat ta zatracená »selfíčka« a nebojte se toho, jak vypadáte. Místo toho se udržujte v dobré kondici a hlídejte se," řekla Kathy Bates, jak uvedl magazín People.

Ale zdravotní problémy odstartovaly životní změnu v tom, jak na sebe herečka začala nahlížet. Konečně vnímala, co dělá, kam směřuje, co má na talíři a co jí dělá dobře a šťastnou. "Vyhýbala jsem se nezdravému jídlu a sodě. Moje neteř mi pověděla o takovém menším tajemství, které je vlastně biologicky logickým vysvětlením. V určitém okamžiku, když člověk jí, přijde moment povzdechnutí, takového zívnutí – a to je ta chvíle, kdy nám mozek a žaludek říkají, že máme dost. Uměním je se naučit to vnímat a dokázat odložit talíř," řekla hollywoodská herečka v rozhovoru pro americký časopis US Weekly.

S proměnou váhy, která jí ulevila jak po fyzické, tak i psychické stránce, se rozhodla dopřát si i mladistvější image. Nechala si obarvit vlasy do stříbrných tónů a ostříhat tak, aby mohla nosit pořádné »číro«. V 72 letech má Kathy Bates rozhodně skvělý styl a zaslouží si obdiv za to, jak se dokázala poprat s ranami, které jí přinesl život.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.