Reklama:

Pamatujete si, jaké to bylo bez roušek a opatření? Ministr Adam Vojtěch otevřeně řekl, co životu bez zákazů brání

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 10. 2021

V posledních sedmi dnech počty nově pozitivně testovaných třikrát vystřelily nad 3000 za den. Epidemie tak nabírá na síle. Onemocnění covid-19 se v současnosti nejvíce šíří mezi neočkovanými a těmi, kteří nemají dostatek protilátek. Opět narůstá počet hospitalizovaných a Česko i po více než roce a půl od vypuknutí pandemie se dočkalo dalšího zpřísnění opatření. Přitom podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35) stačí málo, aby si celá populace konečně od všech omezení ulevila. Brání tomu ale chybějících 10 procent proočkované dospělé populace. "Vysoká proočkovanost povede k tomu, že bychom mohli veškerá opatření zrušit," řekl pro ŽivotvČesku.cz šéf rezortu, jak blízko je život bez restrikcí.

Reklama:

Dobrou zprávou je, že zájem o očkování proti covidu-19 začal po útlumu v posledních měsících zhruba od poloviny října opět stoupat, za týden přibylo podaných dávek o více než 60 procent. Roste především počet aplikací posilující třetí dávky, ale za týden zhruba o třetinu přibylo také lidí, kteří se rozhodli očkovaní zahájit.

Dosud se nechalo očkovat přes šest milionů lidí. V červnu bylo podáno 2,9 milionu vakcín, v červenci zhruba dva miliony, v srpnu 1,1 milionu a v září pouze 321.500 dávek. V říjnu bylo zatím aplikováno 210.000 dávek, ale zhruba od poloviny měsíce počty denně podaných vakcín stoupají shodně s rostoucími počty nově nakažených. V prvních říjnových sedmi dnech zdravotníci aplikovali asi 54.500 dávek, ve druhých přibližně o 5000 víc.

Reklama:

Podle ministra zdravotnictví je dostatečné množství proočkované populace jedinou cestou, jak dát epidemii a vládním opatřením sbohem. "Z logiky věci je jasné, že čím více lidí bude naočkovaných, tím více klesne prostor pro šíření viru. Za mě potřebujeme zhruba ještě deset procent, abychom se dostali k 75 procentům proočkovanosti dospělé populace. Pak se ta situace může skutečně zlepšit. Z hlediska věkové struktury se to primárně týká starších ročníků, tedy 65+, kde máme stále zhruba 400 tisíc lidí nenaočkovaných. Je pravdou, že nakazit se může i očkovaný člověk, ale přenos nemoci mezi očkovanými jedinci je méně pravděpodobný, než když tomu bude v případě přenosu mezi očkovaným a neočkovaným člověkem či jen mezi neočkovanými. Zkrátka je potřeba, aby šíření viru mělo co nejmenší prostor a vysoká proočkovanost povede k tomu, že bychom mohli veškerá opatření zrušit," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, co stále brání životu bez opatření.

V posledním týdnu se nechalo nově očkovat zhruba 25.800 lidí. Největší nárůst zájmu za týden eviduje Pardubický kraj (83 procent), který ale zatím nepatří mezi kraje, kde by se epidemie vyvíjela nejhůř. Jeho incidenční číslo bylo v pátek 116, celorepublikový průměr byl 154. O více než 60 procent za týden stoupl ale i zájem v Jihomoravském (168) a Olomouckém kraji (226). V Moravskoslezském kraji, kde se nákaza nyní šíří nejvíc, je zájem o polovinu vyšší. Naopak nejméně přibývá zájemců na Vysočině, v Plzeňském kraji a Praze, kde je ale proočkovanost proti ostatním regionů mírně vyšší.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: