Partnerka miliardáře promluvila o rituálu, který odstraní starosti a zahojí staré rány. Člověku se uleví, říká

Partnerka Karla Janečka doporučila očistný rituál na jaro
Partnerka Karla Janečka doporučila očistný rituál na jaro
Foto: nextfoto.cz

Po zimních měsících přišlo nové roční období a lidé pociťují větší potřebu vnitřní očisty, aby se dokázali »probudit« ze zimního spánku a překonali typickou jarní únavu. Vystudovaná politoložka a ceremonialistka Lilia Kohousnoutdinova (32) popsala pro ŽivotvČesku.cz očistný rituál pro první jarní dny.

Jaro již začíná nabírat obrátek a přichází s ním několik svátků. Jedním z nich je jarní rovnodennost, dále pak Velikonoce, Beltaine a 1. máj.

To, co mají společné jsou hluboce zakořeněné tradice provázené uvědoměním důležitosti koloběhu života narození, plodnosti a smrti. Během těchto svátků se oslavuje vděčnost za pokračování života, dalšího kola roku, cyklu planety země. Zároveň jde o hluboké vyjádření pokory k moudrosti země a prosba o očištění, výživu a hojnost pro člověka samého, ale i pro přírodu.

Na počátku jara můžeme rituálně očistit naše tělo, ale i prameny a studánky v rámci prosby o léčení nás samotných, ale i celého živlu vody spojeného s výživou, emocemi a proměnlivostí. Vše lze spojit v jeden krásný rituál. Kdy ve svém okolí nebo na místě, ke kterému máte silný vztah, můžete najít pramen nebo studánku.

Než s rituálem započnete, poproste jej o možnost vzájemného propojení, očištění a léčení. Poté se můžete pustit do očisty místa. Nechte své myšlenky odplynout a zaměřte se na své srdce, na střed a všechny tekutiny, které proudí vaším tělem. Tak jako čistíte prostor studánky a jí samotnou, dochází k očistě i vás samotných. Nakonec můžete ozdobit místo přírodními symboly jako jsou například mušle, kamínky, květy, semínka, která mohou přivábit zvířata, která se mohou napít. Poté se dotkněte hladiny vody a očistěte sami sebe, vaší tvář, srdce a místa, kde cítíte, že potřebujete léčení energie vody. Dovolte si celé své tělo uvolnit a nechat energii lehce proudit a prostupovat do každé buňky. Nechte odejít všechny bolesti a strasti, které vás trápí. Stejně tak jako se tradičně pouští Morana, která se navrací zpět do své podsvětní říše, můžete nechat odejít i to, co vám v životě již neslouží.

Jestli cítíte, že je vaše hlava zaplněná myšlenkami, je těžká, cítíte se unaveně a nedaří se vám soustředit na běžné věci v životě, natož na to důležité, kdy potřebujete mít jasný vhled a bystrou mysl, doporučuji vám udělat si rituál spojený s živlem vzduchu. Často při procházkách vidíte různá pírka, které po sobě zanechali odlétající ptáci. Posbírejte si jich pár jako symbol lehkosti, jednoduchosti a zároveň toho, co bylo puštěno proto, aby mohlo přijít něco nového, zdravého, tak jasného a samozřejmého. Zastavte se na místě, kde je klid a ticho. Vezměte peříčka do obou rukou a podržte je v dlaních. Propojte svou mysl zaplněnou mysl s peřím. Podívejte se k nebi a poproste o to, aby všechny myšlenky, které tak silně ulpěly ve vaší hlavě, že jí tíží mohly odlétnout a vytvořit prostor tomu, co je opravdu pro vás důležité. Abyste mohli cítit, vnímat svou intuici, tělo a také mohly přicházet vize a vhledy. Rozevřete svoje dlaně a foukněte do peříček a nechte všechny odletět, stejně tak jako zatěžující myšlenky, přesvědčení, které vám někdo předal a vám ublížila, zraňující slova, která zůstávala tak dlouho až se vryla hluboko.

Do své plné síly také přichází živel ohně, symbol naděje, života, vášně. Stačí se jen zadívat do slunce a okamžitě ucítíte ten náboj a přibývající energii. Oheň napomáhá při ukončování a uzavírání starých a zatěžujících závazků, přijatých vzorců. Vyrobte si předměty, které budou symbolizovat to, co cítíte, že chcete ve svém životě již uzavřít nebo si to můžete napsat na papír. Udělejte si oheň v ohništi, zapalte jej. Zde je formulka pro započetí tohoto rituálu: „Tak jako zapaluji tento oheň, tak si dovoluji ukončit vše, co mi v životě již neslouží a prosím o tvé požehnaní.“ Nejprve do ohně vhoďte bylinky jako obětinku a poté všechny symboly, které jste si připravili. Na závěr pokud chcete, můžete oheň přeskočit a nechat tím za sebou to staré a skočit si pro nové. Tento rituál jde udělat i jednoduše doma, kdy si zapálíte svíčku a do ní našeptáte vše, co jste se rozhodli ukončit a sfouknete jí na znamení uzavření. Poté můžete zapálit druhou svíčku, do které můžete našeptat to, co si naopak přejete, aby se ve vašem životě rozhořelo, dostalo více prostoru, vášnivého náboje a kreativity.

Matka Země se probouzí během jara ze svého spánku a všude začínají vykukovat kytičky a zelené lístky trávy. Pokud cítíte, že potřebujete posílit své nové záměry v tomto roce, můžete se právě živel země poprosit podporu. Vezměte si květináč jako symbol ochrany, stability, bezpečí,

hlínu jako symbol hojnosti a růstu, vodu jako symbol podpory a výživy, semena jako symbol hojnosti. Připravte si pečlivě do květináče hlínu s poděkováním za to, že můžete tvořit svůj život, do ní dejte semínka. Nahlas říkejte to, co si v životě přejete. Přikryjte hlínou a zalijte vodou. Uvědomte si, že toto je první krok a následuje pravidelná péče o vaše přání. Je dobré vysít nějaké bylinky, které často používáte při vaření, kdy to, co si přejete přijímat často a vnímat každý den.

Na závěr každého rituálu nezapomeňte poděkovat živlům, místu, sami sobě a všemu, co budete právě cítit. Rituály pomáhají na každém novém kroku, kdy cítíte, že něco vázne, nedaří se jít kupředu, neslyšíte hlas intuice nebo se nemůžete rozhodnout. Důležité je nechat se vést srdcem, vlastními pocity a vnímat jak své tělo, mysl, tak i intuici, která vás dokáže přímo nasměrovat.

Měsíc duben dostává svému aprílovému přízvisku a počasí je natolik proměnlivé, že mate sam...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.