Partnerka Václava Noida Bárty promluvila o tom, čeho se jako matka momentálně velmi bojí. Nebezpečí může číhat i doma

Václav Noid Bárta s rodinou
Václav Noid Bárta s rodinou
Foto: Nextfoto
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2022

Tanečnice a dvojnásobná maminka Eliška Grabcová (31), partnerka rockera Václava Noida Bárty (41), se na sociální síti pochlubila videem, na kterém její malá dcerka plave v bazénu na zádech. Doplnila, že se jedná především o bezpečnostní dovednost, která má dětem umožnit, aby se samy zachránily v případě pádu do vody. Edukace potomků je v tomto případě velmi důležitá. "V domácím prostředí lidé často ztrácí ostražitost a katastrofa se odehraje během vteřiny," varovala mluvčí pražské záchranky pro ŽivotvČesku.cz.

Eliška Grabcová je maminkou nedávno narozené Aničky a starší Elišky (2), a tak si je velmi vědoma nebezpečí, která na malé děti mohou mnohdy číhat doslova na každém kroku. Zvlášť v létě je to především koupání, při kterém se velmi snadno může stát nehoda a dítko přijde k úhoně. Na svém profilu na sociální síti Instagram proto pohledná tanečnice zveřejnila video, ve kterém ukazuje, jak se toto nebezpečí pokusila ve své rodině eliminovat ona sama.

Malá Eliška ve videu sama splývá v bazénu na zádech, a to navzdory tomu, že děti v tomto věku většinou ještě samy plavat neumějí. "Už od miminka jsem ji připravovala na tento moment, kdy se sama bude umět »zachránit«, položit na vodu a odpočívat, kdyby nedej bože spadla do vody a nebyl nikdo poblíž," uvedla v příspěvku Eliška Grabcová s tím, že žádný speciální kurz plavání pro děti s dcerou neabsolvovala.

Obavy mladé maminky jsou namístě, protože naprostá většina nehod spojených s bazény a jezírky se odehraje v domácím prostředí. Důvodem je to, že ve známém prostředí lidé přirozeně ztrácejí ostražitost, snadno se tak může stát, že například při pobytu rodiny na zahradě není jasné, kdo má právě malého neplavce na starost, až se nakonec dítě ztratí z dohledu.

"Je potřeba si uvědomit, že děti se topí velmi tiše, takže kdyby se něco dělo, rodiče to neuslyší," varovala pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské záchranky Jana Poštová. Dodala také, že různé vodní nádrže na pozemcích jsou nebezpečné nejen v létě, ale po celý rok.

"Existuje mnoho bezpečnostních prvků, jako jsou třeba alarmy, které hlídají hladinu vody a při jakémkoliv porušení začnou pískat. Je dobré mít u bazénů a jezírek záchranné pomůcky, které se do vody dají hodit. Hlavně pozor na plachty, ty igelitové jsou nebezpečná věc, dítě se do ní zamotá, rodič ho ani neuvidí a pak už je kolikrát pozdě. Pokud chcete plachtu, tak bezpečnostní a konstruovanou pevně, aby dítě udržela, kdyby třeba do bazénu spadlo," doporučila rodičům malých dětí skrze ŽivotvČesku.cz Jana Poštová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.