Peklo po třetí dávce. Marta Kubišová prožila pět týdnů bolesti. Na očkování mě poslali nachlazenou, popsala otevřeně

Zpěvačka Marta Kubišová
Zpěvačka Marta Kubišová
Foto: Nextfoto
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2022

Zpěvačka a signatářka Charty 77 Marta Kubišová (77) má za sebou Vánoce, které poznamenaly bolesti a strach. Podle jejích slov za špatným zdravotním stavem stálo to, že na třetí očkovací dávku proti covidu šla nachlazená. "Šla jsem na očkování a bylo to peklo. Dvě dávky byly v pořádku, po třetí dávce jsem neudržela ani tužku," řekla zpěvačka pro ŽivotvČesku.cz.

Už na začátku prosince měla Marta Kubišová špatnou náladu a přiznala, že vůbec neví, zda zvládne s dcerou Kateřinou oslavit Vánoce. Přiznala, že má rozhozené spaní, bolí jí hlava i oči a znovu dostala antibiotika. Už tehdy měla podezření, že její špatný zdravotní stav souvisí s tím, že šla na třetí očkovací dávku, aniž by byla v dobré fyzické kondici.

"Nakonec se stal zázrak a nějak jsem ty Vánoce absolvovala, nebylo to v plné síle, ale přeci jen jsem se z toho všeho dokázala dostat," popsala pro ŽivotvČesku.cz s tím, že dcera jí pomohla nakoupit dárky a zařídila většinu věcí, na které zpěvačka prostě neměla energii.

Na začátku ledna, když se zdravotní stav přeci jen zlepšil, tak se bojovnice za demokracii a lidská práva znovu zamyslela, proč se jí rozjela podivná a dlouhá nemoc.

"Byl to důsledek třetí vakcíny. Měla jsem před očkováním nějakou chřipku, na to jsem lékaře upozornila. V pátek jsem dostala výzvu, že v pondělí se mám dostavit na třetí vakcinaci. Raději jsme zašla ještě na ORL a doktorovi jsem říkala, že mám na krku naběhlé a bolestivé mízní uzliny a že se necítím dobře. On mě prohmatal a prosvítil a řekl mi, že by na očkování šel. Tak jsem v pondělí šla na očkování a od té doby jsem měla peklo," popsala Marta Kubišová pro ŽivotvČesku.cz, že udělala obrovskou chybu a očkování neodložila.

Vědci, lékaři i Česká vakcinologická společnost opakovaně varovali, že pokud je člověk nachlazen nebo má ucpaný nos, měl by očkování proti koronaviru odložit na pozdější termín, jinak mohou nastat zdravotní komplikace.

"Do toho všeho jsem měla zánět dutin, teklo mi z očí, ani nevím, zda jsem měla horečku, ani jsem neměla síly se změřit. Měla jsem příznaky, jaké dnes říkají o omikronu, možná jsem to měla v nějakém předstihu. Všechny tři očkovací dávky mám Pfizer, ale u první i druhé dávky mi nebylo vůbec nic, teď po třetí dávce jsem nedokázala v ruce udržet tužku. Pět týdnů se mě to nechtělo pustit. Pokud bych měla jít ještě na čtvrtou dávku, tak si nejprve rozhodně nechám změřit protilátky. Mluvila jsem se svým bývalým praktickým lékařem, který už je v důchodu, ten mi řekl, jsem na očkování měla jít až později," vysvětlila vynikající zpěvačka, která je přesvědčená, že udělala chybu, když poslechla lékaře, který její nachlazení před podáním třetí dávky považoval za marginální.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.