Reklama:

Perem lékaře Jana Hnízdila: Stand-up comedy ministra zdravotnictví a hlavní hygieničky ČR

Hnízdil je jedním z největších kritiků restrikcí.
Hnízdil je jedním z největších kritiků restrikcí.
Foto: Archiv Jana Hnízdila
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2020

Podle známého lékaře Jana Hnízdila je to, co předvádí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch taková stang-up komedie. Ve svém blogu na portálu Aktuálně se vyjádřil směrem k nošení roušek na koupalištích. Vzhledem k autentičnosti jsme níže text nechali v přesném znění.

Reklama:

Stand-up comedy vznikla na přelomu 18. a 19. století v Anglii. Tehdejší komici měli komediální čísla založená na vyprávění vtipů tak, aby jako vtipy nevypadaly. Za praotce moderního stand-up humoru je považován americký komik Lenny Bruce. Jeho nejznámějším pokračovatelem je George Carlin. Vtipy a humorné skeče časem vystřídal satirický humor, kterým účinkující vyjadřuje pohled na svět. Stand-up se tak zařadil mezi intelektuální zábavu, která má společenský a kritický přesah.

Lenny Bruce, George Carlin, mistr Bean, Monty Pythonové, Voskovec a Werich, Ester Kočičková, Lukáš Pavlásek… Komici a stand-up komici blednou závistí. Toto je stand-up vystoupení ministra zdravotnictví Mgr. Adama Vojtěcha a hlavní hygieničky ČR MUDr. Jarmily Rážové ze dne 15. 5. 2020 nazvané „Roušky a koupaliště.“ Konkurovat mu může snad jen doporučení prezidenta Donalda Trumpa píchat si dezinfekci do žil. To se nedá komentovat, tomu se dá jen obdivně tleskat.

„Na koupalištích budou lidé muset po 25. květnu nosit roušky, nutné nebudou jen do vody, při cestě k ní nebo při pobytu na lehátku či ručníku. Kapacita bude omezena na deset metrů čtverečních na osobu, mezi skupinami lidí na koupališti budou povinné dvoumetrové rozestupy. Lidé se nemusí s rouškou slunit nebo s ní plavat, povinná je ale například při cestě pro jídlo nebo na toalety. Zakázané jsou atrakce, kde vzniká aerosol, jako jsou vodopády, divoké řeky nebo protiproudy. Kapacita bazénů bude omezena na pět metrů čtverečních na osobu v části pro plavce a tři metry čtvereční v části pro neplavce. S výjimkou bazénů pro plavání kojenců musí být voda chlorovaná na maximální povolenou míru. Jejich kapacita bude 0,8 metru čtverečního pro děti do roku věku a metr čtvrteční pro starší děti. Ve vířivkách je třeba kapacitu upravit tak, aby byly dodrženy rozestupy 1,5 metru, v sauně musí být plocha čtyři metry krychlové na jednoho návštěvníka. Zrušeny jsou saunové ceremoniály, neboť vzniká víření vzduchu. Dočasně jsou zrušeny ledové studny nebo krystalické ochlazení, kde hrozí možnost přenosu nákazy na další zákazníky. Zakázaný je také provoz parních lázní, které jsou pro přenos nákazy rizikové.“

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: