Personál neví, jak po hostech žádat kontrolu zdravotního stavu. Testy na zahrádky nastavila hygienička

Pixabay
Restaurace – ilustrační foto
Foto: Pixabay
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 11. 5. 2021

Od 17. května by si na zahrádku u restaurace mohly sednout tři kategorie lidí - očkovaní, ti co nemoc covid-19 již prodělali a pak ti, kteří se prokážou negativním testem. Hospodští a majitelé restaurací nedostali návod, jak mají testy kontrolovat. Panuje obava, že část lidí nebude chtít v restauracích ukazovat, jak na tom jsou po zdravotní stránce. "Pravidla nastavila hlavní hygienička," uvedla k testování na zahrádkách pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Od 17. května by při příznivé epidemické situaci měly znovu ožít zahrádky u restaurací. Podle ministerstva zdravotnictví je nutné, aby hosté, kteří na zahrádku přijdou, prokázali, že prodělali očkování nebo mají negativní test. Třetí skupinou, která si může na zahrádce vychutnat jídlo a pití, jsou ti, kteří nemoc covid-19 již prodělali.

Ministerstvo zdravotnictví nařízení obhajuje. Zahrádky jsou z epidemického hlediska nebezpečné z toho důvodu, že lidé snímají z obličeje respirátor, aby mohli konzumovat pití a jídlo. "V obchodě se přeci nekonzumuje, vycházíme z toho, že zahrádka je restaurační zařízení. Pravidla nastavila hlavní hygienička," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

Problémem je, že ani ministerstvo zdravotnictví ani hlavní hygienička nedaly podnikatelům návod, jak přesně mají po svých hostech vyžadovat potvrzení o negativním testu. "Kontrola je na zodpovědnosti provozovatele," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí resortu, kterému vládne Petr Arenberger.

Úřad pro ochranu osobních údajů pro ŽivotvČesku.cz potvrdil, že nikdo z ministerstva s nimi nejednal, zda je vhodné, aby člověk před příchodem na zahrádku odevzdával číšníkovi údaje o svém zdravotním stavu.

"Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zkritizoval opatření ministerstva zdravotnictví, podle nějž
mají kadeřníci a někteří další poskytovatelé služeb zpracovávat údaje o zákaznících. Mimořádným opatřením nově uloženou povinnost provozovatelům vést evidenci zákazníků pro potřeby případného epidemiologického šetření bez stanovení konkrétního účelu a dalších parametrů zpracování a naplnění všech zásad ochrany osobních údajů považuje úřad za nepřípustnou,"
sdělil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí úřadu Tomáš Paták s tím, že stejná situace se opakuje nyní s otevřením zahrádek.

"V mimořádném opatření stojí, že máme povinnost kontrolovat. Zadali jsme si přes naše právníky zjistit právní rámec toho, zda naše kontrola má oporu v dané legislativě. Číšník nyní může kontrolovat věk hosta při podávání alkoholických nápojů Nepřišlo nám, že můžeme kontrolovat testy. Na právní rozbor čekáme. Myslím si, že v praxi to jednoduché nebude," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz restauratér a expert Asociace malých a středních podniků Luboš Kastner.

Povolení ke kontrole zákazníků na zahrádce nebude vydávat ani ministerstvo vnitra ani ministerstvo průmyslu a obchodu. Řešení situace je podle těchto resortů v gesci ministerstva zdravotnictví. Předpokládá se, že ve čtvrtek ministr Petr Arenberger vysvětlí, jak by mělo kontrolování testů v reálném prostředí probíhat.

Epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu