Petr Pavel zanedlouho bude v "plné polní", říká europoslanec Mikuláš Peksa. Zhodnotil jeho podporu Tchaj-wanu a odsouzení Číny

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 2. 2023

Nově zvolený prezident Petr Pavel (61) se krátce po svém zvolení pustil svižně do řady kroků, kterými dal najevo, že nebude pasivní hlavou státu, ale ani aktivistickou. Podle europoslance Mikuláše Peksy (36) jsou vidět - zarezonovaly a osobně je vnímá velmi kladně, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz a vyjmenoval je.

Pavel po vítězství v prezidentské volbě nad expremiérem Andrejem Babišem si telefonoval s tchajwanskou prezidentkou, ale také s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a polským prezidentem Andrzejem Dudou.

"Novopečený prezident Pavel už je několik dní v roli, do »plné polní« nastoupí ale až na začátku března. Už teď můžeme vidět kroky, které musím ocenit. Jde o podpoření Tchaj-wanu, odsouzení Číny, možnost setkání s tibetským dalajlamou i kontakt s ukrajinským prezidentem Zelenskym. Jsou to především hodnotová gesta, jež nám pomohou číst jeho zahraniční politiku. Po letech zmaru je to do očí bijící změna," vysekl poklonu Mikuláš Peksa nově zvolené hlavě státu.

Jasné vymezení zvoleného českého prezidenta Petra Pavla vůči Číně je v souladu se současným trendem zemí Evropské unie, které v poslední době začaly klást větší důraz na otázky lidských práv a nezávislosti Tchaj-wanu. Peking se naproti tomu pokouší vylepšit své vztahy s Evropou a není pravděpodobné, že by v nejbližší době sáhl k zásadním odvetným krokům vůči Česku. Myslí si to evropští odborníci na vztahy s Čínou oslovení ČTK. Změnu postojů v porovnání s končícím prezidentem Milošem Zemanem označují za jednu z nejráznějších proměn rétoriky v Evropě posledních let.

"Nicméně řád a klid jsou jedna věc. Druhá je ta, že naše planeta i kontinent mají obrovský problém. A tím je klimatická změna. Naše republika má mnoho problémů, které jen podtrhly obrovské ceny za energie. Petr Pavel by teď měl dát jasně najevo, že Česká republika bude dodržovat svoje závazky. Například právě v plnění klimatických cílů a přechodu na obnovitelné zdroje energie. Nejen že to z Česka udělá spolehlivého partnera, ale hlavně to pomůže Čechům překonat ve zvládání jejich účtů za elektřinu a teplo," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený politik a europoslanec Mikuláš Peksa.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.