Petr Smejkal porušil pravidla, která pomáhal nastavit. Infektolog vysvětlil, proč ve Varech chodil bez respirátoru

Infektolog Petr Smejkal
Infektolog Petr Smejkal
Foto: Se svolením Petra Smejkala
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 8. 2021

Zahájení 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech pobouřilo prezidenta Miloše Zemana (76) i řadu lidí, kteří se snaží dodržovat vládní opatření. Během zahajovacího večera se v Karlových Varech hrubě porušovala povinnost nosit uvnitř budov respirátor. "Bohužel je pravda, že to zahájení šťastné nebylo. Je třeba ale říci, že v průběhu festivalu na jiných produkcích byla opatření dodržována zodpovědně a nebyl nikdo, kdo by respirátor neměl," komentoval situaci pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Respirátor neměl ani infektolog Petr Smejkal (49), který jako šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace pomáhal opatření v Česku nastavovat.

Více než 30 tisíc mrtvých, miliardové ztráty v ekonomice, izolované děti, které nesměly chodit do školy, tisíce zničených podnikatelských snů a strach z toho, co přinese podzim. Nic z výše jmenovaného se neřešilo na zahajovacím večírku v Karlových Varech, kde se respirátor snažil nosit snad jen ministr zdravotnictví a jeho manželka. Chování slavných tváří v Karlových Varech zklamalo řadu lidí.

"Lidé s mediálně známým obličejem, někdy označovaní jako celebrity, měli šanci ukázat běžným lidem, že s nimi sounáleží, že když je nepříznivá situace, umí s nimi snášet i nepohodlí v podobě respirátoru, tak jako musí ve vnitřních prostorách všichni ostatní. Měli možnost dokázat, že když už byly povoleny vnitřní kulturní akce s plnou kapacitou, budou pečlivě dbát na dodržování preventivních opatření a lze se v tom na ně spolehnout. Oni však místo toho hrubě selhali," řekl pro ŽivotvČesku.cz roztrpčený a šokovaný epidemiolog Rastislav Maďar.

Prezident Miloš Zeman pak umělce a další hosty festivalu označil za lidi, kteří si myslí, že jsou něco více. "Jednou jsem řekl neuctivou poznámku o snobské sebrance, to bylo při jiných příležitostech, mám dojem, že to byl Český lev, a dnes tahle snobská sebranka na karlovarském filmovém festivalu předvádí, že jsou něco jako nadlidi. Oni mohou nakazit sebe a jiné. Tam může být při tomto počtu silné ohnisko nákazy," uvedl prezident pro Blesk.cz.

Až groteskně pak působí fakt, že mezi hosty bez respirátoru se v Karlových Varech zařadil i infektolog Petr Smejkal. Tedy muž, který jako šéf poradní skupiny MeSES radil ministerstvu, jak s epidemií bojovat. Petr Smejkal přiznal, že respirátor také nepoužíval, bylo to prý ale jen na chvíli a jen při zahajovacím večeru.

"Nás to mrzí, protože jsme prostě chtěli a strávili jsme tím hodně času, aby ten festival byl co nejbezpečnější, jaký v téhle době může být. Včetně bezinfekčnosti, jejíž potvrzení máme všichni na rukou, dokonce se tady i očkuje. Ačkoli hostesky, vyzývaly lidi, aby si nasadili respirátory, tak někteří si je nenasadili. A já přiznávám, že jsem si ho také nasadil pozdě, hrozně mě to mrzí. Ale musím říct, byl jsem ještě na dvou dalších filmových představeních a všichni mají roušky, všichni to dodržují, tak snad to byl jen ten úvodní večer. Musíme být přísní a my musíme být nejpřísnější sami na sebe," vysvětlil Petr Smejkal reportérům Blesku.

Z průběhu zahajovacího večera je zaskočen také ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ten se snažil respirátor nosit, i když v pátek působil při této snaze jako pověstný kůl v plotě. "Je pravda, že jsme nebyli jediní, respirátor tam mělo ještě pár lidí. Je ale také pravda, že jich byla výrazná menšina. Je třeba říci, že v průběhu festivalu na jiných produkcích byla opatření dodržována zodpovědně a nebyl nikdo, kdo by respirátor neměl. Bohužel je ale pravda, že to zahájení šťastné nebylo. V průběhu festivalu je ale dodržováno, že do těch prostor festivalu a do kina se nedostane nikdo, kdo by neměl očkování, test či doklad o prodělání nemoci. To je pořadateli velmi pečlivě kontrolováno a organizováno, z tohoto pohledu bych řekl, že nic není černobílé, zahájení dobré nebylo, jinak jsou ale opatření dodržována výrazně," popsal ministr pro ŽivotvČesku.cz.

Bez respirátoru se v sále hotelu Thermal objevil také ministr kultury Lubomír Zaorálek (64), za své nezodpovědné jednání se později omluvil.

Skandální zahájení karlovarského festivalu nyní bude řešit hygiena. Pořadatelům hrozí až třímilionová pokuta. "Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje je v kontaktu s organizátory Mezinárodního filmového festivalu a prošetřuje okolnosti porušení aktuálně platného mimořádného opatření jak ze strany pořadatelů, tak jednotlivých účastníků a hostů festivalu. Za tím účelem postupuje KHS Karlovarského kraje v souladu s platnými právními předpisy," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí krajské hygieny Michaela Zajíčková.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.