Reklama:

Pirát Kolaja urazil českou korunu, nazval ji bezvýznamným čičmundou. Teď to schytal od ekonoma Pikory

Marcel Kolaja
Marcel Kolaja
Foto: Se svolením Marcela Kolaji
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2024

Názor: Nedávné prohlášení bývalého europoslance Marcela Kolaji (Piráti), ve kterém označil českou korunu za »bezvýznamnou čičmundu«, představuje nejen hlubokou urážku české měny, ale i nepochopení historického a ekonomického významu koruny. Česká koruna, která byla zavedena po rozpadu Československa v roce 1993 (jejím předchůdcem byla od roku 1919 až do roku 1993 s výjimkou let 1939–1945 koruna československá), je symbolem české ekonomické suverenity a hrdosti. Navzdory tomu, že Česká republika je právně vázána k přijetí eura, veřejná podpora pro tento krok je v České republice velmi nízká. Podle průzkumů, které se opakovaně provádějí, jen malá část české populace podporuje zavedení eura​. Redakce ŽivotvČesku.cz v kontextu popsaného oslovila ekonoma Vladimíra Pikoru, který žasl nad slovy Kolaji.

Reklama:

Kolajův přístup je nejen neuctivý vůči národní měně, ale také zcela ignoruje fakt, že Češi jsou z velké části proti zavedení eura. Příkladem nedávný bleskový průzkum pro Radiožurnál odhalil, že přijmout euro by chtěla pouze pětina Čechů.

Slova Kolaji navíc zaznívají v době, kdy ekonomické otázky týkající se stability měny a jejího vlivu na ekonomiku České republiky zůstávají velmi citlivé. Jak poznamenal ekonom Vladimír Pikora pro ŽivotvČesku.cz, »koruna se řešila tolikrát, že už to je dávno vyřešené. Lidé běžně platí elektronicky - příkladem telefonem, už ani ne kartou. To znamená, že z hlediska praktičnosti jiná měna nehraje žádnou velkou roli«.

Reklama:

Kolaja zřejmě naráží na technický aspekt měny v době, kdy elektronické platby dominují. Nicméně přehlíží hlubší kulturní a národní význam koruny, která pro mnoho Čechů zůstává symbolem ekonomické nezávislosti. Ekonom Pikora v této souvislosti dodává, že přístup Pirátů se často zdá být veden touhou »zničit to, co funguje, nebo udělat jinak«, což ilustroval na příkladu neúspěšné a kontroverzní digitalizace stavebního řízení, za což schytává kritiku ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Kolajův výrok je nejen nepřiměřený, ale také ignoruje skutečnost, že stabilita a důvěra v korunu jsou dlouhodobě podporovány Českou národní bankou (ČNB), která udržuje měnu silnou navzdory různým ekonomickým výzvám​. Tento přístup k národní měně jako »bezvýznamnému čičmundovi« by mohl podkopávat důvěru občanů a destabilizovat veřejnou debatu o budoucnosti české ekonomiky.

Závěrem je třeba konstatovat, že česká koruna není rozhodně »bezvýznamný čičmunda«, jak ji nazval Marcel Kolaja. Je to měna, která nese historický význam. A pro mnoho Čechů je stále symbolem suverenity a stability. Oslabování jejího významu v očích veřejnosti by mohlo mít dalekosáhlé důsledky, které si možná někteří politici, jenž dlouhé roky seděli v Bruselu a následně o politickou moc přišli, neuvědomují.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: