Piráti chtějí "Blažkovu hlavu": Politolog rozebral situaci, kdy Bartošova strana se teď do toho pokusí zatáhnout STAN a zamíchat kartami

Ivan Bartoš a Pavel Blažek
Ivan Bartoš a Pavel Blažek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 9. 2023

Komentář: Piráti ve stranickém hlasování vyzvali své zákonodárce a zástupce ve vládě, aby navrhli okamžité odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) z čela ministerstva. Podnětem k hlasování bylo Blažkovo srpnové setkání s proruským lobbistou a poradcem bývalého prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým. Piráti navíc vyzvali svého předsedu Ivana Bartoše, aby ohledně Blažkova setrvání ve vládě zjistil i názor poslanců a ministrů STAN, s nimiž Piráti kandidovali v koalici. Premiér a Blažkův stranický předseda Petr Fiala (ODS) uvedl, že personální obsazení resortů mají v ruce jednotlivé koaliční strany. Celkem hlasovalo 545 voličů, tedy téměř polovina, pro vítězný návrh hlasovalo 331 Pirátů. Strana to uvedla v tiskové zprávě. Situaci pro ŽivotvČesku.cz rozebral politolog Josef Mlejnek z Institutu politologických studií FSV UK. Z jeho slov vyplynulo, že jeho pohledem se nic významného pravděpodobně nestane.

"Nebudu komentovat vnitrostranické procesy jiných stran do doby, než mě s výsledky hlasování seznámí pan předseda Bartoš. Je ale důležité říct, že personální obsazení jednotlivých resortů je podle koaliční smlouvy v rukou jednotlivých stran," uvedl premiér Fiala.

Pro ŽivotvČesku.cz situaci v obecné rovině okomentoval respektovaný politolog Josef Mlejnek. "Piráti, když odejdou z vlády, tak se nic nestane. »Stoosmička« se zredukuje na »stočtyřku« a na ministerstvech po nich zůstane řada volných míst. To by některé lidi možná potěšilo, pokud by k jejich odchodu z vlády došlo, aby je obsadili," zamyslel se v úvodu s jemným humorem zkušený politolog, který tak dal najevo, že Pirátům se z vlády chtít moc nebude.

"To, že Piráti do toho chtějí zatáhnout STAN, znamená jen to, že Pirátům se ve vládě Blažek nelíbí, řadě členů se může zajídat příliš velký pragmatismus, že jsou ve vládě s ODS a Blažkem, tak se rozhodli něco udělat a vybít si frustraci. Udělali referendum a klikli si na počítači. Teď, protože tuší, že Fiala necukne a Blažka tam nechá, tak chtějí řešit se STAN, co s tím Blažkem. Je to nějaká demonstrace toho »že něco děláme«. Určitě vedení Pirátů to bude chtít zahrát někam do »outu«," odhadl pro ŽivotvČesku.cz zkušený politolog, co jeho pohledem pravděpodobně nastane.

"Piráti budou jednat se STAN a hodí to tak trochu na ně, kdyby tento dvojblok odešel z vlády, tak bude menšinová a už bude v problémech, to ale nepředpokládám, že by se stalo. V zásadě si myslím, že se v kauze »Blažek a Piráti« nic nestane," doplnil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný politolog s tím, že předseda strany Bartoš zatím pirátskou loď obecným pohledem zvládá slušně kormidlovat, protože Piráti si podle průzkumů drží stále podporu voličů okolo deseti procent.

Piráti již v červnu odhlasovali, že Blažek ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát i plnění cílů programového prohlášení vlády. Usnesení tehdy reagovalo na možný střet zájmů Blažka ve vztahu k vyšetřování bytové kauzy v Brně a některé jeho kontroverzní kroky, o kterých informovaly protikorupční organizace. Premiér Petr Fiala (ODS) následně situaci probral s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a Blažka podpořil.

Piráti jsou nejmenší stranou ve vládě a Sněmovně. Ze dvou stovek poslaneckých mandátů mají čtyři. Ve vládě, která má 18 členů, mají tři místa včetně místopředsednického.

Ve druhé polovině srpna informoval server Seznam Zprávy o několikahodinovém setkání Blažka s Nejedlým v restauraci v Praze. Ministr na sociální síti popsal setkání jako náhodné. Blažek tvrdil, že se v restauraci jen schovával před bouřkou. Po kritice koaličních partnerů i výzvách k odstoupení musel Blažek okolnosti setkání vysvětlovat na koaličním jednání. I v tomto případě se premiér postavil za svého spolustraníka. Podle Fialy odpověděl Blažek na otázky, které mu účastníci jednání pokládali. Před jednáním koaličních špiček Fiala řekl, že Blažek dostal od vedení ODS »žlutou kartu« a ví, co toto varování ve sportovní terminologii pro něj znamená. Minulý týden Blažek pro deník Právo připustil, že zvažoval rezignaci.

"Mnohahodinové setkání ministra spravedlnosti s lobbistou tohoto typu, které nebylo veřejnosti dostatečně hodnověrně vysvětleno, skutečně podrývá důvěru ve vládu a vzbuzuje u občanů mnoho otázek. V případě Pavla Blažka se navíc bohužel dlouhodobě objevuje kontroverzí celá řada. Kritika vůči některým jeho krokům nejde jen od Pirátů, ale hlavně veřejnosti, investigativních médií, protikorupčních organizací," uvedl v tiskové zprávě Bartoš.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.