Piráti jasným skokanem voleb. Předseda Ivan Bartoš prozradil, co teď bude dál

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Piráti.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 10. 2020

Měli jasné cíle a reálné ambice. Velký úspěch zaznamenali v krajských volbách Piráti. Jejich předseda Ivan Bartoš (40) po oznámení výsledků nezastíral radost a chuť dále dělat Českou republiku lepší zemí. Pro ŽivotvČesku.cz prozradil, co teď lidé od druhých Pirátů mohou očekávat.

Česká pirátská strana skončila v celkovém pořadí hlasů letošních krajských voleb druhá za hnutím ANO a získala zastupitele ve všech krajích.

"Celorepublikově je výsledek Pirátů skvělý a mé díky patří zejména voličům, kteří nás dlouhodobě podporují, což se ukázalo i v těchto volbách. Měli jsme za cíl uspět ve všech krajích a mít po volbách přes 100 krajských zastupitelů. To se podařilo. Oproti minulým krajským volbám je to dvacetkrát více. Celkem 99 krajských zastupitelů je našich vlastních, k tomu máme v Olomouckém kraji ještě zastupitele z volební koalice Piráti a STAN, která se ukázala jako velmi úspěšná. Když k tomu připočtu Prahu, kde se letos volil jen Senát, ale Praha je vlastně takový kraj, máme 112 Pirátů a Pirátek v krajském patře politiky. Teď je důležité navázat na naši práci a realizovat program i na krajích. Je fakt šance poučit se z koronakrize a začít myslet jinak, být transparentní a poctivě pracovat. To umíme jak ve vedení, a již teď Piráti spoluřídí tři největší města ČR, Ostravu, Brno a Prahu, tak i v pozici, což ukazujeme ve sněmovně třetím rokem," neskrýval Ivan Bartoš nadšení.

Zároveň předseda druhé nejsilnější strany v krajských volbách upozornil, že za rohem - v dalším týdnu - začíná druhé kolo senátních voleb a stejně jako v prvním mají lidé moc změnit, jakou politiku chtějí ve své rodné zemi.

"Uvidíme, jak dopadnou povolební vyjednávaní na krajích. Ambice usednout ve vedení krajů máme. V senátních volbách postoupili 3 naši kandidáti do 2 kola. Je to pirát, vystudovaný právník Daniel Kůs v Plzni, pirátka advokátka Adéla Šípová, která pomáhá lidem nejen na Kladně a koaliční kandidát David Smoljak na Praze 9. Z kandidátů, které podporujeme je v druhém kole jich je pět. Takže ještě týden musíme zabojovat. Mám trochu obavy. Lidé si často pletou časování druhého kola, které je hned za týden, nikoliv za 14 dní, navíc na 2. kolo již nechodí volební lístky do schránek, ale jsou k dostání ve volebních místnostech," dodal Bartoš, který se odmítl vyjádřit k úspěchům a neúspěchům ostatních stran.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.