Piráti volí nové vedení. Bartoše může spráskat komunistka. Právník Ondřej Dostál popsal, co se děje uvnitř strany

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 1. 2022

V sobotu na on-line jednání celostátního fóra bude Česká pirátská strana vybírat svého předsedu. Sílu a popularitu obhajujícího šéfa Ivana Bartoše (41) prověří tři vyzyvatelé. Jedním z nich Jana Michailidu (31), která je přesvědčením komunistka a v posledních dnech na sebe dokázala strhnout pozornost. Právník se zaměřením na zdravotnictví a člen Pirátů Ondřej Dostál (43) pro ŽivotvČesku.cz okomentoval, jak vyhrocená je aktuálně situace ve straně.

Během sobotního fóra budou jednotliví Piráti znovu hodnotit, co pro ně znamenal výsledek v říjnových volbách. Strana se dokázala dostat do vlády, padl kabinet Andreje Babiše (67), ale zisk pouhých čtyř poslaneckých křesel úspěchem rozhodně nebyl. Volba předsedy tak bude pirátským »referendem«, zda pokračovat či nepokračovat s Ivanem Bartošem v čele.

Dosavadního předsedu vyzvou ostravský radní David Witosz (40), senátor Lukáš Wagenknecht (43) a někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu, která na sebe upozornila výrokem, že se považuje za komunistku. "Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém)," napsala na na online fóru strany žena, která vystudovala obor biotechnologie léčiv. Po jejím výroku se mezi Piráty strhla diskuze, zda je vhodné fascinaci komunismem dávat veřejně najevo a zda tito lidé do strany vůbec patří.

Redakce ŽivotvČesku.cz se zeptala Ondřeje Dostála, jak by strana měla přistupovat k lidem, kteří nezastírají, že jejich ideologií je komunismus. "Na to se mě neptejte, já s těmito lidmi spolupracovat nechci a nebudu. V mém příbuzenstvu i v rodině manželky byli někteří příbuzní postiženi režimem, dokonce skončili i v Jáchymově (jeden z nejtvrdších lágrů, kam své odpůrce posílal komunistický režim, pozn. red.). Pokud se někdo v roce 2022 hlásí k těmto myšlenkám, tak s ním nechci sdílet stranu ani spolupracovat," uvedl pro ŽivotvČesk.cz muž, který proslul dlouhodobou kritikou vládních opatření a restrikcí v boji s epidemií koronaviru.

Právě kvůli svým názorům a zveřejňování koronavirových dat se Ondřej Dostál dostal do sporu s Ivanem Bartošem, ten některé jeho názory označil za tendenční a vědecky nepodložené. Také uvedl, že z toho, co Dostál sdílí na sociálních sítích mohou čerpat dezinformátoři. Ondřej Dostál si i přes mírnou roztržku umí Ivana Bartoše představit v čele strany.

"Mám dva kandidáty, rozhodnu se možná, až si poslechnu jejich řeč. Budu se rozhodovat mezi Ivanem Bartošem a Lukášem Wagenknechtem. Lukáše znám velmi dlouho a vážím si ho jednak jako auditora a také jako člověka, který se nikdy nebál jít do střetu v důležitých věcech, například když jako senátor napadl očkovací vyhlášku. Myslím si, že by byl dobrým předsedou. Stejně je to s Ivanem, i když jsme vedli nějaké přestřelky, tak si myslím, že by měl ukázat, co umí v oblasti digitalizace a měl by si uchovat i nějakou stranickou funkci," vysvětil Ondřej Dostál pro ŽivotvČesku.cz s tím, že by byl rád, aby ve straně zůstal zachován směr, ve který voliči vložili důvěru.

"Pokračujme v tom, co jsme voličům slíbili, to znamená, že se bude pokračovat ve středové orientaci, že se bude pokračovat v účasti na vládě, byl bych rád, aby ti, co ve vládě za Piráty jsou, měli šanci ukázat, co opravdu umí," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, jemuž se v minulosti vyčítalo, že jeho názory stranu mohou rozkolísat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.