Vláda může dělat i některé nepopulární věci. Bohužel nemáme kouzelnou hůlku, říká Mikuláš Ferjenčík

Poslanec Mikuláš Ferjenčík
Poslanec Mikuláš Ferjenčík
Foto: Se svolením Mikuláše Ferjenčíka
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 4. 2023

Někdejší poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík (36) pro ŽivotvČesku.cz v rozhovoru promluvil o tom, jak vidí současnou situaci v Česku, zvláště co se týká inflace. Podle jeho názoru je vláda nyní v situaci, kdy je třeba dělat i některá nepopulární rozhodnutí. "Bohužel nemáme kouzelnou hůlku," uvedl.


Kdybyste měl popsat, jaké máte aktuálně pocity ze situace v Česku, co se týká politické situace, jak byste ji vystihl?
Je to takový moment volebního období, kdy vláda může dělat věci, které nebudou třeba úplně populární, ale budou dlouhodobě prospěšné pro tuhle zem, tak by byla škoda to neudělat.

Rozumím, že asi směřujete hlavně k ekonomické situaci. Jednou z možností, jak řešit inflaci, je například zvýšení DPH. Tuto variantu nyní analyzovalo ministerstvo financí. Je to cesta, která se vám zdá smysluplná?

Zvednout DPH by tomu rozhodně nepomohlo, co si budeme povídat. My nejsme apriori proti zrušení toho stávajícího systému, ale muselo by to mít hlavu a patu. Kdyby se to podařilo nastavit tak, aby byly například sazby dvě, mohlo by to dávat smysl, ale zatím to tak nevypadá. Je ale těžké to udělat tak, aby to vyšlo rozpočtově rozumně a současně to fungovalo. U některých položek mi to nepřijde ideální, ale ne u všech. Slazené nápoje ať se třeba klidně zdraží, ale to jsou spíš takové třešničky. Rozpočet je zkrátka potřeba dát nějak dohromady a vůbec se to netýká jen DPH. Z mého pohledu ten rozpočet není prostor zachránit přes DPH, které už je dnes poměrně vysoké, takže mi nepřijde, že je argument pro to ho ještě zvedat.

Chápu. V současnosti to nicméně vypadá, že situace v Česku patří mezi nejhorší v celé Evropě. V některých státech se dokonce uchýlili ke zcela opačnému řešení, například v Polsku, kde DPH na potraviny naopak snížili. To by podle vás nebyla cesta?

Poláci dělali poměrně razantní opatření, která se ukázala, že nefungují tak, jak čekali. DPH potravin se stáhlo na nulu, jenže už se nemluví o tom, že to takhle bude fungovat pouze třeba rok a půl, pak přijdou volby, nová vláda a ta nejspíš DPH zase zvedne, takže jim hned problémy vyskočí.

Jak hodnotíte v souvislosti s inflací například postup České národní banky? Udělal byste něco na jejím místě jinak?

Podle mě ČNB nezareagovala dostatečně razantně, tam jsem spíš na tom křídle, které by úrokové sazby zvýšilo více a na kratší dobu. Vláda nejvíc může zabojovat tím, že dá do pořádku státní rozpočet. Protože těch 300 miliard deficitu, co se přelije do ekonomiky, tu inflaci v důsledku zvyšuje. Pak ale třeba hnutí ANO říká, že kdykoliv se někde šetří, tak to dopadá na lidi. Chce to ujasnit si, co chceme, protože to není perpetuum mobile a nemáme kouzelnou hůlku.

To bohužel nemáme. Češi každopádně řeší také další témata. Aktuálně je to například důchodová reforma. Myslíte, že například snížení valorizace nebo zvýšení věku pro odchod do penze je tou cestou, kterou bychom se nyní měli vydat?

Jedna věc je, že jsou nevyhnutelné nějaké parametrické úpravy, aby lidé, kteří mají důchody teď a kteří je budou mít za patnáct let, byli nějak v rovnováze, protože není možné, aby jedna generace na tom teď byla hodně dobře a další na tom bude mimořádně špatně, to by asi nebylo dobré. Druhá věc, co já považuji za důležitější, je úprava třetího pilíře.

Popsal byste mi prosím nějaký konkrétní návrh?

Protože je sice státní podpora soukromého spoření, ale ty výnosy jsou hrozně špatné, což je hrozné plýtvání zdroji. Aby mohly penzijní fondy investovat do nájemního bydlení, infrastruktury a podobně, protože ten balík peněz se poté používá jen k nákupu státních dluhopisů, ale nepoužívá se nějak produktivně.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.