Dluhy Čechů u bank nadále rostou. Ekonom Pikora v tom vidí dva trendy, které to vysvětlují

Vladimír Pikora
Vladimír Pikora
Foto: Se svolením Vladimíra Pikory
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 5. 2024

Komentář: Dluhy českých domácností u bank v březnu meziměsíčně vzrostly o 9,7 miliardy korun na 2,269 bilionu Kč. Zadlužení firem se zvýšilo o 11,2 miliardy na 1,397 bilionu korun. V meziročním srovnání byl objem úvěrů u domácností vyšší o 107,6 miliardy Kč a u nefinančních podniků o 132,5 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Pro ŽivotvČesku.cz stávající data okomentoval hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora. Z jeho slov vyplynulo, že jde o trend současné společnosti. Jde však zároveň o signál, který vypovídá o tom, že se české ekonomice opět začíná pozvolna lépe dařit.

"Jedna věc je ta, že žijeme v konzumní společnosti, která je založena na dluhu. To znamená, že všechny vyspělé země mají tendenci se zadlužovat. Vlády ukazují obyvatelstvu, že zadlužování není žádný problém - že se lze zadlužovat do relativně velkých výšin. To je trend, který bude pokračovat i v dalších letech, a musíme si zvyknout, že pokud budeme žít ve stávajícím systému, pokud nedojde k nějakému otřesu, tak se celá společnost bude zadlužovat - domácnosti, firmy, státy, všichni," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz zkušený ekonom Pikora.

"Druhý trend je, že se ekonomika do jisté míry nadechla, začaly růst reálné mzdy a pro řadu lidí je dostupnější se na něco zadlužit. Jsou dostupnější hypotéky, protože úrokové sazby postupně klesají. Trh přibližně rok a půl stagnoval. Očekává se tedy, že nemovitosti cenově porostou, úrokové sazby ještě klesnou. A lidé nyní vidí nějaký prostor pro větší zadlužení. V momentě, kdy do celkového dluhu se ale propisují hypoteční úvěry, tak začne výrazně růst oproti spotřebitelským úvěrům. Předpokládám, že tento trend bude nadále pokračovat," dodal pro ŽivotvČesku.cz ostřílený ekonom Vladimír Pikora s tím, že jde do určité míry o dobrý signál, že se česká ekonomika začíná postupně probouzet.

Dluhy domácností u bank v ČR rostou téměř nepřetržitě od února 2016. Výjimkou byl duben 2022, kdy se meziměsíčně snížily, což ale podle ČNB ovlivnilo odebrání bankovní licence české pobočce ruské Sberbank. Loňskou dubnovou statistiku, kdy objem úvěrů domácností meziměsíčně stoupl o zhruba 31 miliard, naopak ovlivnil odkup portfolia úvěrů Sberbank CZ. Její úvěroví klienti totiž přešli podle někdejšího vyjádření insolvenční správkyně banky Jiřiny Lužové do České spořitelny.

"Březen je tradičně silný měsíc z hlediska prodejů spotřebitelských úvěrů, na tomto poli bývají aktivní banky i nebankovní subjekty. Proto není překvapením, že na spotřebitelských úvěrech jsme svědky nárůstu zadlužení o jedno procento, což je to stejné tempo růstu jako v loňském roce. I v celkové míře zadlužení je trend totožný,“ sdělil hlavní finanční analytik Provident Financial Petr Javůrek. V dalších měsících podle něj nelze očekávat zpomalení poptávky po úvěrech, zvlášť s ohledem na očekávané snižování úrokových sazeb.

Většinu dluhů domácností tvoří úvěry na bydlení. V březnu se objem těchto úvěrů meziměsíčně zvýšil o 0,3 procenta na 1,755 bilionu Kč, což byly zhruba čtyři pětiny všech dluhů domácností.

Objem dluhů firem v minulosti spíše kolísal. Od loňského března, kdy činil 1,265 bilionu korun, ale trvale rostl až do listopadu, kdy se zadlužení firem meziměsíčně snížilo. Od té doby se opět postupně zvyšuje. Velkou část dluhů firem tvoří dlouhodobé úvěry. Jejich objem v březnu dosáhl 755 miliardy Kč, což bylo 54 procent z celkového objemu úvěrů poskytnutých tomuto sektoru.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. V březnu byla bankovní statistika v ČR sestavena ze zdrojových dat 46 aktivně působících bank a poboček zahraničních bank, bez ČNB.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.