Reklama:

Tahle dvousetkoruna se prodala za téměř 100 tisíc korun. Vzácných bankovek se hledá více

Vzácná bankovka
Vzácná bankovka
Foto: Se svolením společnosti Aukro
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2024

Bankovka na hlavním snímku působí zcela jako každá jiná ve stejné hodnotě. Dokonce by někdo mohl říct, že jde o obyčejnou dvousetkorunu. Ovšem ten, kdo podobnou má, má sakra velké štěstí –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ musí ale pocházet ze vzácné série. Taková z něj může udělat boháče, její hodnota je v řádu vyšších desítek tisíc. Konkrétně bankovka na obrázku se minulý měsíc prodala za 91.500 korun, jak redakci ŽivotvČesku.cz informoval zástupce portálu Aukro.

Reklama:

Duben odhalil některé sběratelské poklady, které mají Češi doma. Pokud jde pak o prodej sběratelských kousků na zmíněném portálu, konkrétně dvousetkoruna na obrázku obsadila třetí místo dubnového žebříčku.

Reklama:

"Na první pohled obyčejná dvousetkorunová bankovka, jež je podobná těm, které mají mnozí z nás v peněžence, se prodala za 91.500 Kč. Šlo totiž o velmi vzácnou sérii B70 s téměř nulovým výskytem na trhu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz expert na sběratelství a starožitnictví portálu Aukro Pavel Krejčíř.

Ostatně inzerát lákal na popis u bankovky: »Velmi vzácná bankovka 200,- Kč 1996, s tzv. vysokou sérií B70, téměř nulový výskyt na trhu, Vydáno méně než Z01«. Boj o ni svedlo osm zájemců, kdy první příhoz byl na částce 33.333 korun. Suma se vyšplhala, jak bylo zmíněno, na necelých sto tisíc korun.

Vzácná dvousetkoruna se závanem exotické Afriky

Před časem redakce ŽivotvČesku.cz informovala o jiném »kousku« vzácné bankovky, kdy se ve Státní tiskárně cenin před lety začal odvíjet zajímavý příběh, na jehož konci může stále být hodně zajímavá suma.

V roce 1993 Česká republika potřebovala po rozdělení se Slovenskem poměrně rychle vlastní peníze. Ochranný proužek se tehdy kupoval v celém štočku v Německu, kde do zásilky omylem zamíchali metalický proužek, který odkazuje na Afriku.

"Udělali chybu, vzali jinou špulku metalického pásku. Drtivou většinu se podařilo odchytit, ale pár kusů se dostalo do oběhu," ohlédl se do časů minulých pro ŽivotvČesku.cz Roman Veselý z AUREA Numismatika s tím, že bankovka pořád ale může někomu ležet v šupleti.

"Podle mě existuje už opravdu malá šance, že se bankovka dostane ještě do oběhu. Milionáře z člověka neudělá, ale my jsme ji v dokonalém stavu prodali za sumu téměř 700 tisíc. Ale to je opravdu nepoškozená bankovka, která vypadá, jako když vyjela z tiskárnyA samozřejmě každý rok má o kousek vyšší cenu, ale jak říkám, jde opravdu o vzácný kousek," dodal pro ŽivotvČesku.cz s tím, že by byla náhoda, kdyby ji někdo měl u sebe.

Potřeba je upozornit, že bankovka z roku 1993 je již neplatná, ale je stále možné ji vyměnit v České národní bance. Jak rozdíl poznat, uvádí ČNB na svém webu.

Nikdo přesně neví, kolik bankovek se s Janem Ámosem Komenským a nápisem Republique du Zaire v roce 1993 dostalo do oběhu. Jisté je, že sběratelé je začali hodně rychle z oběhu stahovat. Člověk ale nikdy neví, zda na něj lidově řečeno sedne štěstí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: