PirStan uzavřel memorandum se Spolu, nová vláda je na spadnutí. Voliči řekli jasné »dost’« skandálům, hodnotí Ivan Bartoš

Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se svolením Ivana Bartoše
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 10. 2021

Druhý říjnový víkend patřil po čtyřletém období znovu volbám do Sněmovny, kdy se celkem 22 stran, hnutí a koalic ucházelo o poslanecký mandát. Také PirStan neboli koalice České pirátské strany a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) získala poslanecká křesla a podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše (41) šlo konečně o vítězství demokratických stran. "Lidé si stejně jako my přejí vrátit Česku budoucnost a proměnit naši zemi v moderní férový bohatý stát. My můžeme slíbit, že pro to uděláme maximum. Rád bych pogratuloval Vítkovi Rakušanovi k nejvyššímu počtu preferenčních hlasů ze všech kandidátů," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Letošní parlamentní volby už znají své vítěze a poražené. Nejvíce voličských hlasů obdržela koalice SPOLU složená ze tří stran – ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Ta získala celkem 27,79 procent a podařilo se jí překonat hnutí ANO premiéra Andreje Babiše (67), i když pouze s rozdílem 0,67 procent. Na třetím místě skončila další z koalic Piráti+STAN s 37 mandáty a volebním výsledkem 15,62 procent, v přepočtu 839 776 hlasy.

"Podle dosavadního součtu hlasů to vypadá, že koalice Pirátů a Starostů získala 37 mandátů. Čehož si velice vážíme a všem děkujeme za důvěru. Jde o velké vítězství demokratických sil v této zemi a porážku Andreje Babiše. Voliči řekli jeho nekompetentní politice a skandálům jasné »dost’«. Lidé si stejně jako my přejí vrátit Česku budoucnost a proměnit naši zemi v moderní férový bohatý stát. My můžeme slíbit, že pro to uděláme maximum. Projevila se zde brutální lživá a dezinformační kampaň vedená proti Pirátům, přesto demokratické strany vyhrály, za což jsem moc rád. Česká republika si zaslouží konečně důstojnou schopnou vládu. Děkuji všem, kteří přišli k volbám. A také všem, kteří Piráty a Starosty na cestě doprovázejí, podporují je a pomáhají jim uskutečnit společné cíle," řekl Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že už včera večer došlo na následné kroky vyplývající z konečných výsledků voleb.

"Za koalici Pirátů a Starostů jsme po krátkém jednání uzavřeli s koalicí SPOLU memorandum o spolupráci a dalším společném postupu. Věřím, že se tato země brzy dočká vlády demokratických stran. Rád bych pogratuloval Vítkovi Rakušanovi k nejvyššímu počtu preferenčních hlasů ze všech kandidátů. Jsem rád, že lidé vidí, že je to férový člověk a dobrý politik," uzavřel předseda České pirátské strany pro ŽivotvČesku.cz.

Poslední úspěch slavilo v sobotu večer SPD Tomia Okamury (49) s 20 mandáty a 9,56 procenty. Naopak před branami Poslanecké sněmovny skončila velmi těsně Přísaha, občanské hnutí Roberta Šlachty (50) se 4,68 procenty voličských hlasů. Neúspěch zažila ČSSD v čele s Janem Hamáčkem (42) a také komunisté, tedy léta zažité strany, které se nyní musí s poslaneckým mandátem rozloučit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.