Plán na záchranu Česka. Roman Prymula se dal na Hradě do práce. Mluvčí prozradil, na čem dělá
Růst počtu pacientů s covidem a také nedostatek zdravotnického personálu vede v České republice k situaci, kdy se kapacita intenzivní péče blíží vyčerpání. V současnosti jedinou možností, jak vysoké počty pozitivních případů potlačit, je proočkovanost české populace. "Pan prezident obdržel písemný návrh, který říká, že bychom měli očkovat pouze jednu dávku vakcíny," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí hlavy státu. Právě k tomuto návrhu vypracovává stanovisko nový poradce prezidenta Roman Prymula (57).
Jméno bývalého ministra zdravotnictví a epidemiologa se před pár dny objevilo na seznamu oficiálních poradců prezidenta Miloše Zemana (76). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila mluvčího Hradu, co hlava státu od respektovaného odborníka očekává.
"Pan prezident obdržel písemný návrh, který říká, že bychom měli očkovat pouze jednu dávku vakcíny, aby bylo na všechny. A počkat s druhou dávkou. Pan profesor Prymula k tomuto návrhu vypracuje odborné stanovisko," upřesnil Jiří Ovčáček pro ŽivotvČesku.cz na čem aktuálně Roman Prymula v roli poradce pracuje.
S bývalým ministrem zdravotnictví v polovině měsíce ukončil spolupráci premiér Andrej Babiš (66), jehož byl následně Prymula také poradcem. Babiš tak reagoval na to, že epidemiolog v době silných restrikcí proti koronaviru navštívil jako divák fotbalový zápas pražské Slavie krátce poté, co doporučil Česku tvrdý lockdown. Prymula kritiku odmítl.
V současnosti je vakcín nedostatek. A na Hradě se nejvíce skloňuje název ruské vakcíny Sputnik V. Prezident Miloš Zeman již dříve uvedl, že by uvítal, kdyby se v Česku očkovalo ruskou vakcínou.
"Vím, že již citovaný profesor Prymula doporučil Sputnik. Vím, že Sputnikem se už, tuším, očkuje v Maďarsku, a já nemám vůbec nic proti tomu, aby, když se tak odborníci rozhodnou, tak se tato očkovací látka uplatnila i u nás,“ prohlásil nedávno v rozhovoru pro Frekvenci 1.
Právě podle Romana Prymuly jde o vakcínu, která není významně odlišná od vakcíny AstraZeneca. "Vakcína Sputnik V funguje na podobném principu vektorového virového nosiče jako AstraZeneca, ale s poněkud sofistikovanějším přístupem dvou různých lidských adenovirů pro každou dávku. Má vysokou publikovanou účinnost. Uvítal bych ještě alespoň výsledky jedné zahraniční studie. Jinak si myslím, že to špatná vakcína rozhodně není," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz ruský preparát.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) již dříve odmítl, že by se tato vakcína do Česka dostala dříve, než ji schválí léková agentura. Podobné stanovisko zaujal i premiér Andrej Babiš (66) s tím, že neplánuje občany očkovat vakcínou, které chybí souhlas EMA.
V Česku žije 10,7 milionu lidí. Zdravotníci od konce prosince podali přes 702.000 dávek vakcín, z toho 246.514 lidí dostalo druhou dávku. Do úterý dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 197.000 lidí nad 80 let, pětina seniorů nad 80 let má očkování ukončeno oběma dávkami. Očkování v Česku sleduje stanovené prioritní skupiny, kromě seniorů jsou očkováni i zdravotníci, klienti a pracovníci sociálních služeb, policisté, hasiči, energetici, medici či dobrovolníci.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.