Planetka Apophis může být hrozbou pro Zemi. Astronomové vypočetli její původní dráhu chybně

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 11. 2020

Vesmír. Něco tak záhadného a nepředvídatelného, co se snaží moderní věda zkoumat už celá desetiletí. Vědci a astronomové se vždy obávali toho, co by mohlo z jeho hlubin zasáhnout Zemi a být případným nebezpečím pro život na naší planetě. Podařilo se jim odhalit děsivou skutečnost o existenci planetky zvané Apophis, která by mohla zasáhnout Zemi a být pro ni fatální hrozbou.

Na observatoři Kitt Peak v americké Arizoně už před šestnácti lety 19. června 2004 trojice vědců v čele s Royem A. Tuckerem objevila neznámou planetku, která dostala výstižné jméno Apophis a identifikační číslo 99942 (Apofis je ze staroegyptské mytolologie bytost v podobě hada, která nastoluje chaos a ohrožuje řád světa, pozn. red.). V té době předpokládali, že by mohla být pro naši planetu velkým nebezpečím, protože se 13. dubna 2029 přiblíží k Zemi a existoval předpoklad, že by ji mohla zasáhnout. Naštěstí se později ukázalo, že by se měla přiblížit do vzdálenosti desítek tisíc kilometrů a neměla by být vážnou hrozbou. "Přiblížení Apophise v roce 2029 bude fantastickou příležitostí pro vědu," řekla vědkyně Marina Brozovic z laboratoří NASA v kalifornské Pasadeně před rokem, jak uvedl web spaceconnectiononline.com.

Astronomové na základě dosavadních poznatků vypočítali 2,7% riziko zásahu Země. Později však toto zjištění popřeli a přesto, že se planetka skutečně dostane do blízkosti Země, nebude představovat vážné nebezpečí. Apophis má vést svou cestu z východu na západ přes australskou pevninu. Nejblíže se má dostat nad Atlantský oceán a poté se vrátí do sluneční soustavy. "Pozorováním Apophisu během jeho průletu v roce 2029 můžeme získat důležité informace, které by mohly být použity v budoucnu v rámci ochrany a obrany Země," uvedl Paul Chodas, ředitel Centra pro studium objektů v blízkosti Země (CNEOS), jak informoval astronomy.com.

Na virtuální konferenci Americké astronomické společnosti dvojice astronomů Davida Tholena a Davida Fanocchia však varovala před nepřesným výpočtem dráhy pohybu planetky Apophis kvůli tzv. Jarkovského efektu, který poukazuje na to, že na stinné straně polokoule vyzařuje planetka menší teplo nežli na straně obrácené ke Slunci. A to může ve finále ovlivnit směr její dráhy. Ale i tak není důvod k vážným obavám, protože procento rizika srážky je stále nízké. Faktem zůstává, že asteroidy představovaly vždy velké riziko a jsou také hlavním tématem řady hollywoodských sci-fi trháků. Pro vědu zůstávají i v této moderní době úžasných technických vymožeností i nadále velkou neznámou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.