Reklama:

Planetka Apophis, které se už dříve vědci obávali, míří k Zemi. Určili přesné datum, kdy se objeví

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 3. 2021

Už v noci z pátku na sobotu 6. března dojde k tomu, že se k Zemi přiblíží planetka Apophis s identifikačním označením 99942 a pro vědce se jedná o velkou událost. Budou moci vést pozorování, které může přinést potřebné bližší informace o vesmírném tělese, které se jednu dobu při prvních výpočtech vědců zdálo jako vážné riziko.

Reklama:

Před šestnácti lety 19. června 2004 trojice vědců v čele s Royem A. Tuckerem objevila neznámou planetku na observatoři Kitt Peak v americké Arizoně. U tělesa tehdy nebylo možné určit jeho dráhu. O několik měsíců později 18. prosince téhož roku ji v rámci průzkumného programu Siding Spring Survey, který se zaměřuje na vyhledávání objektů blízko Země, pozoroval G. J. Garrad na observatoři v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Její provizorní označení 2004 MN4 se změnilo v červnu 2005, když už dráha tělesa byla dostatečná známá.

Planetka dostala jméno po bohu Apofisovi »Ničiteli« známém ze staroegyptské mytologie. Viditelný pouhýma očima bude vesmírný objekt až v roce 2029, ale ještě předtím se už v noci z pátku na sobotu 6. března přiblíží Zemi a pro odborníky to bude pozorovací událost.

Reklama:

Asteroid byl zachycen 2. března před 22. hodinou UTC (Koordinovaný světový čas) díky projektu The Virtual Telescope Project. Oproti hvězdám, které se zobrazují jako pruhy, se ukázal mezi nimi jako tečka, jak uvádí web EarthSky. Od 3. března je těleso, které má přes 300 metrů, sledováno také radioteleskopem v Green Bank v západní Virginii ve Spojených Státech.

Podle NASA se v noci na sobotu 6. března dostane do menší vzdálenosti v porovnání se vzdálenosti Měsíce od Země, ale není důvod k obavám, protože planetka Apophis s identifikačním číslem 99942 se přiblíží na vzdálenost 0,1126 AU a nebude představovat hrozbu (i když původní výpočty vědců poukazovaly na varující informace, které byly později dementovány).

Pozorování Apophisu v letošním roce by mohlo zlepšit dosavadní znalosti o tělese, jeho tvaru i rotaci. Astronomové mají v plánu využít vesmírný dalekohled NASA NEOWISE, který v roce 2020 objevil kometu Neowise.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: