Vědci přiblížili, jak bude vypadat konec světa

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Rudolf Šindelář s využitím OpenAI
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 4. 2024

Všichni tuší, že konec světa jednou přijde. Vědci z Univerzity ve Warwicku v Anglii nyní přiblížili, jak by mohl takový zánik planety Země a celé sluneční soustavy vypadat. Podle jejich studie by měl konec světa probíhat drastičtěji než v některých apokalyptických filmech. Naši planetu by podle jejích výsledků mělo pohltit či doslova vcucnout Slunce. O děsivé předpovědi, která je založena na vědeckém zkoumání, informuje britský deník Daily Mail.

Většina lidí si někdy v životě představovala, jak bude asi vypadat konec světa. V nové studii vědci varují, že zánik Země může být drastičtější a chaotičtější, než si mnozí dokázali představit. Vědci z anglické Univerzity ve Warwicku tvrdí, že naši planetu pohltí Slunce. Mezitím ostatní planety ze Sluneční soustavy prý budou rozdrceny a rozemlety na prach. Zatím ale není třeba panikařit, vědci uvádí, že by k zániku Země mělo dojít pravděpodobně až za šest miliard let.

Hvězdy jako Slunce generují světlo a teplo drcením atomů na helium pomocí obrovské gravitace, uvádí britský Daily Mail. Všechny hvězdy ale mají omezené množství vodíku. Když ale začne docházet, tak síly, které udržují hvězdu stabilní, začnou ztrácet rovnováhu.

"Zatímco některé hvězdy explodují v supernovy, když se zhroutí, Slunce je natolik malé, aby se jednoduše ztratilo, když spotřebuje zbytek svého jaderného paliva," vysvětluje článek v britském Daily Mailu. Proto se začne rozpínat. Za pět miliard let by mohlo být podle vědců Slunce až stonásobně větší, než je teď.

Jakmile Slunci dojde vodík, stane se z něj »bílý trpaslík«. Říká se tak ultra hustému zbytku slunečního jádra zářícího zbytkovým teplem. Než se tak ale stane, pravděpodobně Slunce pohltí planetu Zem. Bílý trpaslík pak pravděpodobně rozdrtí vše, co se k němu přiblíží. Nevyhnutelný zánik tedy pravděpodobně postihne i ostatní tělesa, jako jsou asteroidy, planety a měsíce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.