Platy bych zmrazil všem ústavním činitelům, říká Ivan Langer
Zpomalení růstu platů politiků je v současnosti jedním z hlavních témat. Prezident Petr Pavel (61) vyzval ve středu vládu, aby s opozicí hledala řešení v otázce zmrazení. Jde o reakci na spornou novelu zákona ohledně snížení valorizace důchodů. Podle bývalého ministra vnitra Ivana Langera (56) je zmrazení platů ústavních činitelů symbolikou, která je velmi důležitá, uvedl to na dotaz redakce ŽivotvČesku.cz s tím, že osobně by platy zmrazil všem ústavním činitelům.
Vládní hnutí STAN navrhuje zpomalit růst platů politiků stejně jako valorizaci penzí. O případné úpravě chce jednat. V pořadu Partie televize Prima CNN News to dnes řekl vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan.
Nad záměrem STAN se shodně pozastavili v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a její předchůdce ve funkci Radek Vondráček z opozičního ANO. Podle Pekarové Adamové jde o míchání dvou jiných principů dohromady, když důchody se vážou k inflaci a platy ústavních činitelů k průměrné mzdě v celém hospodářství. "Návrh STAN v podstatě plete dvě různé věci," podotkl Vondráček. Pekarová Adamová se přiklonila ke zmrazení platů ústavních činitelů od příštího roku.
Na dotaz redakce se k tématu vyjádřil někdejší zkušený politik a populární politický komentátor Ivan Langer. "Myslím si, že by k tomu mělo dojít. Nelze s tím spojovat nějaké výrazné vládní úspory, ale jde o symboliku, která je s tím spojena a je velmi důležitá. Parlament potřebuje mít v tomto ohledu důvěru veřejnosti, to znamená, že když se hledají úspory, tak se hledají všude bez ohledu na to, koho to postihne a koho ne. V tomto bych osobně byl důsledný a platy zmrazil všem ústavním činitelům bez ohledu na to, zda se jedná o poslance, senátory či soudce. Když všichni, tak všichni," sdělil pro ŽivotvČesku.cz.
Hnutí ANO navrhlo před nedávnem projednat zmrazení platů vrcholných politiků na pět let na mimořádné schůzi ve Sněmovně. Koalice to většinou jednoho hlasu odmítla. Podle Rakušana byl návrh »technicky nedokonalý« a změna zasahovala i do dalšího volebního období.
Platy ústavních činitelů se podle zákona od loňského roku odvíjejí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v celém hospodářství. Do té doby obecně závisely na platech v nepodnikatelské sféře. Platy se vypočítávají z takzvané platové základny, která je součinem průměrné mzdy vždy za předminulý rok a koeficientu 2,5.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.