Platy v Česku mnohdy nejsou terno. Průzkum ukázal, komu se žije dobře a kdo si vydělá naopak nejméně

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 23. 2. 2021

Koronavirová krize významně zasáhla do života lidí v Česku a také ekonomiky, kdy se všechny následky epidemie budou teprve sčítat. Není divu, že finance jsou řešeným tématem a platy v době »covidové« poukazují na změny, které nastaly. Nejnovější průzkum totiž ukazuje, na jakých pracovních pozicích berou Češi nejnižší platy, a kdo si naopak vydělává poměrně slušně.

Dlouhé roky platilo, že Praha zůstává ve spojitosti s výší platů dominantní nejen proto, že většina velkých společností a firem sídlí právě v hlavním městě. Ostatní regiony však už dávno nejsou tolik upozaděné. Medián mezd v Praze dosahuje částky 42 989 korun a procentuálně nejvyšší počet zaměstnanců, celkem 21 % má plat v rozmezí 42 a 46 000 korun. Jen u 10 % je průměrná hrubá mzda 24 809 korun, jak uvádí průzkum portálu Platy.cz.

Medián celkových mezd v Česku ukazuje za uplynulý rok 2020 částku 36 503 korun hrubého, kdy až 50 % pracujících Čechů vydělá měsíčně v čistém méně než 29 000 korun – při uplatnění nezdanitelné části základu a také s podmínkou, že nepobírají žádné přídavky na děti. Desetina lidí u nás musí vyjít každý měsíc s hrubým platem pod 21 066 korun, tedy v čistém necelými 18 000 korunami.

Kolem 35 000 korun si vydělávají v průměru lidé ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji. Základní hrubé mzdy 30 000 korun pak nedosahují dva kraje – Karlovarský a Olomoucký. 10 % lidí ve většině krajů pak nedosáhne ani na 20 000 korun hrubého měsíčně.

Co se týká pracovních pozic, průzkum ukázal, že mezi nejhůře placené patří vrátný (s nejnižším průměrným platem 16 710 korun), šička, pracovník bezpečnostní služby, střihač textilu, uklízečka nebo pomocná síla v kuchyni. Není udivující, že po finanční stránce se nejlépe daří lidem pracujícím ve vrcholovém managementu. Nejlépe hodnoceni jsou generální ředitelé – jejich průměrný plat přesuje 160 000 korun. Mezi pozice, které nejsou manažerské, ale platově si vedou velmi dobře, patří například advokáti nebo IT architekti.

Není vystudovanou ekonomkou, ale počítat umí. A velmi dobře. Herečka Alice Bendová (48) si...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu